Lateral süspansiyon ameliyatı yapılan hastaların uzun dönem klinik sonuçlarının incelenmesi
A review of the long-term clinical outcomes of patients undergoing lateral suspension surgery
  1. Tez No: 846577
  2. Yazar: TURAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ TUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Çalışmamızda, apikal ve anterior pelvik organ prolapsusunu tedavi etmek için laparoskopik lateral süspansiyonun (LLS) ameliyatının uzun dönem klinik sonuçlarının incelenmesi planlanmıştır. Bu tekniğe ait bilimsel verilerin önemli bir kısmının aynı cerrahi ekibe ait olması nedeniyle farklı cerrahi ekiplerin çalışmalarına ihtiyaç vardır. Gereç ve Yöntem: Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın hastalıkları Bölümünde Ocak 2018 ve Aralık 2022 tarihleri arasında ardışık olarak LLS uygulanan vajinal bulge ve apikal +/- anterior prolapsusu olan LLS planlanan 125 hasta üzerinde prospektif bir kohort çalışmasıdır. Birincil sonuç ölçütü anatomik ve semptomatik POP sonucuydu; ikincil sonuç ölçütleri nüks, reoperasyon oranı, de novo posterior POP ve komplikasyonları, inkontinans semptomları ve komplikasyonları. Cerrahi öncesi ve sonrası POP-Q evrelerinin yüzde dağılımı ortalama takipte karşılaştırıldı. Her hasta ve her prolapsus tipi için ameliyat öncesi POP-Q evresi ile ameliyat sonrası POP-Q evresini tespiti ve karşılaştırmak için Wilcoxon işaretli sıra toplamı testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların ortalama takip süreleri 24 ay ile 63 aydır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we planned to investigate the long-term clinical results of laparoscopic lateral suspension (LLS) surgery to treat apical and anterior pelvic organ prolapse. Since most of the scientific data on this technique belongs to the same surgical team, studies of different surgical teams are needed. Patients and Methods: A prospective cohort study of 125 patients with vaginal bulge and apical +/- anterior prolapse who underwent consecutive LLS between January 2018 and December 2022 in the Department of Gynecology at Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital. The primary outcome measure was anatomic and symptomatic POP outcome; secondary outcome measures were recurrence, reoperation rate, de novo posterior POP and complications, incontinence symptoms and complications. The percentage distribution of POP-Q stages before and after surgery was compared at mean follow-up. Wilcoxon signed rank sum test was used to detect and compare the preoperative POP-Q stage and postoperative POP-Q stage for each patient and each prolapse type. Results: The mean follow-up period of the patients was 24 to 63 months.