Kalp hastalarında Glutatyon-S-Transferaz (GST) enzim düzeylerinin ve bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
Examination of Glutathione-S-Transferase (GST) enzyme levels and some biochemical parameters in heart patients
  1. Tez No: 846602
  2. Yazar: TARKAN SÜRMELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ESRA DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Türkiye'de olduğu gibi tüm dünyada, kalp hastalıkları ölüm nedenleri arasında öne çıkmaktadır. Kadınlar, erkeklerde görülen ölüm oranlarını 10 yıl geriden takip etmektedirler. Vücuttan toksik maddelerin atılması için ise belirli enzimlerin aktif olması gereklidir. Bu enzimler arasında önemli bir yere sahip olan Glutatyon S-transferaz (GST), genetik yapıdaki polimorfizmler nedeniyle enzim aktivitesinde azalmaya yol açabilmektedir. Özellikle her iki gen üzerinde meydana gelen homozigot delesyonlar, GST enziminin tamamen aktivitesini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu durum, kanser ve koroner arter hastalıklarının ortaya çıkma riskini artırmaktadır. Bu çalışmada, koroner arter hastalığı olan ve olmayan bireylerde GST enzim aktiviteleri belirlenmiş, ayrıca bazı biyokimya testleri (total kolesterol, trigliserit, HDL, LDL, üre, kreatinin, CRP) ile GST enzim aktivitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışma, 27 erkek ve 27 kadın olmak üzere toplam 54 koroner arter hastası bireyden oluşan hasta grubu ve yaş ile cinsiyet uyumlu sağlıklı 54 bireyden oluşan kontrol grubu arasında gerçekleştirilmiştir. Her iki grup için de total kolesterol, trigliserit, HDL, LDL, üre, kreatinin, CRP ölçüm analizleri ile GST enzim aktivitesi ölçümü yapılmıştır. Buna göre GST enzim aktivitesi düzeyi, HDL-C ve LDL-C düzeylerinde istatistiki açıdan anlamlı bir fark bulunurken, total kolesterol, trigliserit, üre, kreatinin ve CRP düzeylerinde istatistiki açıdan anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ayrıca, GST enzim aktivitesi düzeyi, total kolesterol, trigliserit, LDL-C ve CRP düzeyleri kontrol grubuna göre hasta grubunda daha yüksek olarak bulunurken, HDL-C, üre ve kreatinin düzeyleri hasta grubuna göre kontrol grubunda daha yüksek olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey as well as globally, heart diseases stand out as a leading cause of death. Women lag behind men in death rates, trailing by 10 years. Specific enzymes need to be active for the elimination of toxic substances from the body. One of the crucial enzymes in this process is Glutathione S-transferase (GST), and genetic polymorphisms can lead to a decrease in enzyme activity. Particularly, homozygous deletions occurring in both genes can result in the complete loss of GST enzyme activity. This paves the way for the development of cancer and coronary artery diseases. In this study, GST enzyme activities were determined in individuals with and without coronary artery, and the relationship between some biochemistry tests (total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, urea, creatinine, CRP) and GST enzyme activity was examined. The study was conducted between a patient group consisting of a total of 54 individuals with coronary artery disease, 27 males and 27 females, and a control group consisting of 54 age- and sex-matched healthy individuals. Total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, urea, creatinine, CRP measurement analyzes and GST enzyme activity were measured for both groups. Accordingly, while there was a statistically significant difference in the GST enzyme activity level, HDL-C and LDL-C levels, there was no statistically significant difference in total cholesterol, triglyceride, urea, creatinine and CRP levels. In addition, GST enzyme activity level, total cholesterol, triglyceride, LDL-C and CRP levels were found to be higher in the patient group than in the control group, while HDL-C, urea and creatinine levels were found to be higher in the control group than in the patient group.