Alt üriner sistem semptomları olan Diabetes Mellitus tanılı kadınlarda aerobik egzersizin mesane fonksiyonları ve üriner sistem semptomları üzerine etkisi
The effect of aerobic exercise on bladder function and lower urinary tract symptoms in women who has Diabetes Mellitus with lower urinary tract symptoms
  1. Tez No: 846627
  2. Yazar: BENGİSU TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNSELİ USGU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Alt Üriner Sistem Semptomları (AÜSS) olan Diabetes Mellitus (DM) tanılı kadınlarda Aerobik egzersizin (AE) mesane fonksiyonları ve üriner sistem semptomları üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmada 44 birey basit rastgele yöntem ile Aerobik Egzersiz (AE) (n=22) ve Kontrol Grubu (n=22) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kontrol grubuna davranışsal tedavi modifikasyonları uygulanırken, AE grubuna davranışsal tedavi programına ek orta şiddete aerobik egzersiz eğitimi verildi. AE eğitimi haftada üç gün, günde 45 dakika süre ile 12 hafta boyunca yaptırıldı. Davranışsal tedavi protokolü ilk eğitim süresi 40 dakika, sonraki kontrol görüşmeleri dörder hafta ara ile 20 şer dakika yapılarak tamamlandı. Sosyo-demografik bilgiler için Hasta Bilgi Formu, işeme ve mesane fonksiyonları için Ürodinami değerleri, mesane duvar kalınlığı için USG değerleri, kan glukoz seviyesinin belirlenmesi için HbA1c düzeyi, işeme sıklığı için 48 saatlik mesane günlüğü, üriner sistem semptom ciddiyeti ve yaşam kalitesi için King Sağlık Anketi (KSA) ile Bristol Kadın Alt Üriner Sistem Semptomları İndeksi (BKAÜSSİ) kullanıldı. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirmelerde sosyo-demografik ve fiziksel özellikler (yaş, boy, ağırlık, VKİ) yönünden grupların benzer olduğu saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of aerobic exercise (AE) on bladder functions and urinary system symptoms in women diagnosed with Diabetes Mellitus (DM) and suffered from Lower Urinary Tract Symptoms (LUTS). In the study, 44 individuals were divided into two groups: Aerobic Exercise (AE) (n=22) and Control Group (n=22) by simple random method. While behavioral treatment modifications were applied to the control group, submaximal aerobic exercise training was given to the AE group in addition to the behavioral treatment program. AE training was provided three days a week, 45 minutes a day, for 12 weeks. The behavioral treatment protocol was completed with an initial training period of 40 minutes, and subsequent control interviews of 20 minutes at four-week intervals. Patient Information Form for socio-demographic information, Urodynamic values for voiding and bladder functions, USG values for bladder wall thickness, HbA1c level to determine blood glucose level, 48-hour bladder diary for voiding frequency, King Health Questionnaire (KHQ) and Bristol Female Lower Urinary System Symptom Index (BFLUSSI) for urinary system symptom severity and quality of life were used. In the pre-treatment and post-treatment evaluations, the groups were found to be similar in terms of socio-demographic and physical characteristics (age, height, weight, BMI) (p>0.05).