Diabetik kadın hastaların alt üriner sistem semptomları, aşırı aktif mesane ve idrar kaçırma açısından değerlendirilmesi
Evaluati̇on of lower uri̇nary tract symptoms, overacti̇ve bladder and i̇nconti̇nance i̇n di̇abeti̇c female pati̇ents
- Tez No: 365192
- Danışmanlar: PROF. DR. BORA KÜPELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
DM gittikçe artan sıklığıyla Dünya'daki ciddi sağlık problemlerinden birini oluşturmaktadır. Bilinen komplikasyonlarının yanı sıra diabetik mesane disfonksiyonu gibi alt üriner sistem komplikasyonları da hastaların özellikle yaşam kalitesini ciddi olarak etkileyen bir sağlık problemidir. Bu çalışmada da DM'lu kadın hastalarda bugüne kadar üzerinde yeterince çalışılmayan bu komplikasyonu değerlendirmek, risk faktörlerini ortaya koymak ve uygun glisemik kontrol ile ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya 18 yaşın üzerinde, daha önce DM tanısı almış, başvuru sırasında gebelik şüphesi bulunmayan, idrar yolu enfeksiyonu olmayan 81 kadın hasta dahil edildi. Hastaların yaş, boy, kilo gibi demografik özelliklerinin yanında özgeçmişlerine, ürolojik sorgulamalarına, tam idrar tahlili, idrar kültürü, açlık kan şekeri, tokluk kan şekeri, HbA1c, kreatinin tahlilleri ve OAB-V8 (Over Active Bladder-V8), UDI-6 (Urinary Distress Inventory-6), IPSS (International Prostate Symptom Score), IIQ-7 (International Incontinance Questionare 7) sorgulama formlarına yer verildi. Hastaların yaş ortalaması 58,6 ± 11,8 (20-89) idi. Hastalar ortalama 10,96 ±7,99 (1-37) yıldır DM hastasıydı ve ortalama 47,60 ±13,11 (9-81) yaşında DM tanısı almıştı. Hastalarımızın 35'i (%43,2) DM'a bağlı bir komplikasyona sahipken, 46'sında (%56,8) DM'a bağlı olarak komplikasyon gelişmemiştir. Çalışmamızda DM'lu hastaların 22'sinde HbA1c < 6,5 , 37'sinde HbA1c 6,5-9 ve 22'sinde HbA1c >9 idi ve HbA1c düzeyi ile sorgulama formlarımızın (OAB-V8, UDI-6, IPSS, IIQ-7) ortalama puanları arasındaki ilişki değerlendirildiğinde anlamlı bir ilişki görülmedi. Bu şikayetleri aynı şekilde AKŞ (120'nin üstü ve altı), TKŞ (140'ın üstü ve altı göre), yaş (60 yaş üstü ve altı) ve DM'a bağlı komplikasyon (olan ve olmayan) açısından değerlendirdiğimizde istatistiksel olarak anlamlı fark bulamadık. Sonuç olarak diabetik mesane disfonksiyonu DM'un sıkça görülen bir komplikasyonudur ve her ne kadar çalışmamızda bu komplikasyonun gelişimine etki eden ciddi bir risk faktörü bulamasak da genel olarak DM'ta uygun glisemik kontrolün sağlanması hastalarda komplikasyonların gelişmesini muhtemelen geciktirmekte ve önlemektedir. Bu nedenle de DM'lu hastalar kan şekeri ölçümü ve kan şekeri sonuçlarına göre DM bakımlarını ve günlük yaşamlarını düzenleme konusunda eğitilmeli ve izlenmelidir.
Özet (Çeviri)
DM constitutes one of the most serious health problems of the world with progressively increasing frequency. In addition to its known complications, lower urinary system complications like diabetic bladder dysfunction are also a health problem, which seriously affects especially life quality of the patients. In this study, our aim was to assess this less emphasized complication on women with DM and determine its risk factors and relation with appropriate glycemic control. Eighty one women patients, over 18 years with previous diabetes diagnosis who has no pregnancy suspicion during hospital admission and no urinary infection, were included to the study. In addition to the demographical characteristics of patients, such as age, height and weight, their medical history, urological investigations, urine analysis, urine culture, fasting blood sugar, postprondial blood sugar, HbA1c, creatinine analyses and OAB-V8 (Over Active Bladder-V8), UDI-6 (Urinary Distress Inventory-6), IPSS (International Prostate Symptom Score), IIQ-7 (International Incontinance Questionare 7) were referred on the questionnaire forms. Mean age of the patients was 58,6 ± 11,8 (20 – 89). Patients were diagnosed as diabetes at approximately 47,60 ± 13,11 (9 - 81) years old and were suffering from disease for 10,96 ± 7,99 (1 – 37) years. 35 of our patients (43,2 %) had diabetic complication, whereas 46 of them (56,8 %) did not develop any complications related to diabetes. In our study, 22, 37 and 9 of the patients with diabetes had HbA1c < 6,5, HbA1c 6,5 – 9 and HbA1c > 9, respectively and there were significant relation between HbA1c levels and mean points of questionnaire forms (OAB-V8, UDI-6, IPSS, IIQ-7). There were also no statisticaly significant relation between these complaints with fasting blood sugar (over and below 120), postprondial blood sugar (according to over and under 140), age (older and younger than 60) and diabetic complications (available and non-available). As a conclusion, diabetic bladder dysfunction is a common complication of the DM and although we could not find any considerable risk factor, affecting the development of this complication, in our study, maintaining correct glycemic control could probably postpone and prevent these complications. Thus, patients with DM should be trained and followed about regulating their daily activities and diabetes cares according to blood sugar measurements and blood sugar results.