Absorbsiyonlu soğutma sistemin tasarımı ve S.D.Ü. oditoryumunda uygulanabilinirliğinin araştırılması
Design of absorption cooling system and searching of application in S.D.Ü. auditorium
- Tez No: 84664
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Fosil kaynaklardan üretilen enerji ile soğutma daha çok endüstrileşmiş ülkelerde yaygındır. Fakat bu durum dünyanın büyük bir kısmında ve dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu için geçerli değildir. Nüfusun artması ve fosil yakıt rezervlerindeki azalma enerji problemini çok daha önemli hale getirmiştir. Uygulama alam olarak yüksek potansiyele sahip olan güneş enerjisi, soğuk üretiminde düşük sıcaklıklı ısıl enerji kaynağı olarak dikkat çekmektedir. Mekanik sıkıştırmalı sistemler yüksek miktarda elektrik enerjisi gerektirdiğinden, güneş enerjisi ile çalışan absorbsiyonlu iklimlendirme ve soğutma prosesi güçlü bir alternatif durumundadır Bu çalışmada, güneş enerjisinden yararlanılarak çalışacak bir absorbsiyonlu soğutma sistemi tasarımı yapılmıştır. Sistemde akışkan olarak LiBr-F^O karışımı kullanılmıştır. Tasarlanan sistemde dış hava sıcaklığı 30°C, istenen ortam sıcaklığı 23 °C olarak kabul edilmiştir. Uygulama alam olarak, İsparta îli Süleyman Demirel Üniversitesi Oditoryumu seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Cooling by the energy produced from the source of fossil is common mostly in modern countries. However this situation is not in common use both for the majority of population and in the great region of the world. The increasing of population and the decrease in the sources of fossil energy has made both the problem and the possession of the energy much more important. The solar energy which has a great potential for use in its applications has to be considered to produce cold as a low grade thermal energy source. Since the mechanical compression systems need high grade of electrical energy, solar absorption air conditioning and cooling process is an alternative to all. In this research; an absorption cooling system is designed by using the solar energy. In the system; LiBr-EbO pair is used as liquid. In the absorption cooling system that is designed, the ambient temperature of 30°C, inner temperature 23 °C are assumed. As an application place, Süleyman Demirel University Auditorium in İsparta has been chosen.