Yüksek nitelikli göç: Türkiye'den Almanya'ya hekim göçü ve hekimlerin entegrasyon dinamikleri
High-skilled migration: Medical doctor migration from Turkey to Germany and integration dynamics of medical doctors
- Tez No: 940470
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE DEDEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'den Almanya'ya göç etmiş hekimlerin göç nedenleri ve göç sonrası entegrasyon süreçlerinin ele alınması hedeflenmiştir. Hekim göçünü Lee'nin itme çekme teorisi çerçevesinde inceleyecek olan bu çalışma, göçün nedenlerini ve dinamiklerini yalnızca ekonomik faktörler açısından değil sosyal, siyasi ve kültürel faktörler açısından da ortaya koymaktadır. Öte yandan bu çalışma hekimlerin göç sonrası işgücü piyasası, hane içi alan ve kamusal alandaki entegrasyon süreçlerini ele almaktadır. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı Türk hekimlerin göç süreçlerini itme çekme teorisi çerçevesinde değerlendirmek ve hekimlerin göç sonrası entegrasyon süreçlerini işgücü piyasası, özel ve kamusal alanı ele alarak sunmaktır. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış olup, alan verileri yarı yapılandırılmış sorular yoluyla derinlemesine mülakat tekniği (online mülakat) ile elde edilmiştir. Ayrıca kartopu örnekleme tekniği kullanılmıştır. Yapılan görüşmeler göç süreciyle ilgili kronolojik olarak hazırlanmış sorular doğrultusunda derinleştirilmiştir. Çalışma kapsamında Almanya'da hekimlik yapmakta olan otuz kişi ile ve ayrıca Türkiye'deki dil kursu yetkilileri, göç konusunda danışmanlık veren firma yetkilileri ve Türk Tabipleri Birliği olmak üzere toplamda yirmi dört kurum yetkilisiyle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bulgular göstermektedir ki; iş yoğunluğu, mobbing, uzun nöbet saatleri, şiddet, düşük maaş, mesleğin saygınlığının azalması, ekonomik nedenler ve politik istikrar gibi etkenler hekim göçünde itici faktörler olarak ortaya çıkmaktadır. Buna karşın Almanya'nın sunduğu iyi çalışma koşulları, çocukları için eğitimin kaliteli olması, gelecek kaygısının olmaması, siyasi istikrar gibi faktörler çekici nedenler olarak öne çıkmaktadır. İlaveten hekimlerin göç sonrası işgücü piyasasındaki durumları, aile içi ilişkileri ve kamusal alanda varoluşları entegrasyon süreçlerini büyük ölçüde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to address the migration reasons and post-migration integration processes of medical doctors who migrated from Turkey to Germany. The study, which will examine medical doctor migration within the framework of Lee's push-pull theory, explores the causes and dynamics of migration not only in terms of economic factors but also social, political, and cultural factors. Furthermore, the study addresses the integration processes of medical doctors in the labor market, domestic sphere and public space after migration. Based on this, the aim of the study is to evaluate the migration processes of Turkish medical doctors within the framework of the push-pull theory and to present the integration processes of them after migration by considering the professional, private and public domains. The study employs a qualitative research method with field data collected through in-depth interviews (online interviews) using semi-structured questions. Additionally, the snowball sampling technique was used. The interviews were deepened in accordance with questions prepared chronologically regarding the migration process. A total of thirty individuals working as medical doctors in Germany as well as twenty-four course, company and institution officials, including German language course authorities in Turkey, consultants in migration-related firms and officials from the Turkish Medical Association participated in in-depth interviews. The findings indicate that factors such as work intensity, mobbing, long on-call hours, violence, low salaries, the decreasing prestige of the profession, economic reasons and political stability emerge as push factors in medical doctor's migration. On the other hand, factors such as good working conditions, high quality of education for children, absence of concerns about the future and political stability in Germany stand out as attractive reasons. Additionally, medical doctors' situations in the labor market, family relationships and existence in the public space after migration significantly affect their integration processes.