Assessment of stone mastic asphalt comprising waste modifiers
Atık değiştiricileri içeren taş mastik asfaltın değerlendirilmesi
- Tez No: 846654
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHSEN SEYEDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Recently, there has been interest in stone mastic asphalt from both industry and research. It is a gap-graded combination with a significant amount of asphalt, stabilisers made of fibres or polymers, and coarse particles. The higher number of stone-to-stone interactions and interlocking in the mix caused by the high concentration of coarse aggregate both add to the material's greater strength. Furthermore, the strong mortar binder makes a substantial contribution to the material's extended lifespan. In SMA mixtures, stabilising ingredients are frequently included to prevent the mixture from drain down. On the other hand, field and laboratory studies conducted over the past few decades have demonstrated that dry mixed fibre additive asphalt mixtures function wildly inconsistently in the wet process. According to recent research, the internal structure and phase components of an asphalt mix affect how well it performs. This research aims to develop a sustainable process for the SMA-incorporated by adding paper pulp with CKD through the dry process. This procedure examines the attributes related to volumetric features like Air voids (AV), bulk density (BD), void filled in asphalt (VMA), void Fill aggregate (VFA), and Drain Down Test (DRT) as well as properties linked to mechanical characteristics such as the Marshall Stability Test (MS) and Marshall Flow Test (MF), indirect tensile strength, and skid resistance. The SMA was improved by adding modifications to the mixture, namely paper pulp fibre, CKD, and emulsion, in a novel process in fixed proportions where the modifier is added directly to the aggregate sample in five different proportions: 0.2%, 0.4%, 0.6%, 0.8%, and 1% of the total SMA mix by dry method. The results were as follows: drain down decreases to virtually zero in the expected temperature as well as the anticipated temperature +15 degrees accordingly. Marshall stability increases by 6.7%, 11%, 22%, 33%, and 20% with 0.2%, 0.4%, 0.6%, 0.8%, and 1% EPC modifications, respectively. The use modifiers are due to the increase in tensile strength (ITS), with the greatest being 0.8% EPC. When SMA0.2, SMA0.4, SMA0.6, SMA0.8, and SMA1% were used in any of the modified SMA mixtures, the surface skid resistance of the mixture increased significantly by approximately 40%, 22%, 13%, 31%, and 35%, respectively, in the dry condition. This was the case across all of the modified SMA mixtures. When the surface of the mixture is wet, the resistance to skidding is increased by about 26%, 38%, 21%, 22 %, and 17%, respectively. The test of the TSR improves by 19%, 16.7%, 7.15% and 6% when 0.2%, 0.4%, 0.6%, and 1% EPC are used to modify the SMA mixture.
Özet (Çeviri)
Son zamanlarda hem endüstriden hem de araştırmalardan taş mastik asfalta ilgi var. Önemli miktarda asfalt, liflerden veya polimerlerden yapılmış stabilizatörler ve kaba parçacıklar ile boşluk dereceli bir kombinasyondur. Yüksek sayıda taş-taş etkileşimi ve yüksek iri agrega konsantrasyonunun neden olduğu karışımdaki kenetlenme, malzemenin daha fazla mukavemetine katkıda bulunur. Ayrıca, güçlü harç bağlayıcı, malzemenin uzun ömürlü olmasına önemli bir katkı sağlar SMA karışımlarında, karışımın akmasını önlemek için sıklıkla stabilize edici bileşenler dahil edilir. Öte yandan, son birkaç on yılda yapılan saha ve laboratuvar çalışmaları, kuru karışımlı elyaf katkılı asfalt karışımlarının ıslak proseste çılgınca tutarsız bir şekilde işlev gördüğünü göstermiştir. Son araştırmalara göre, bir asfalt karışımının iç yapısı ve faz bileşenleri, ne kadar iyi performans gösterdiğini etkiler. Bu araştırma, SMA-incorporat için sürdürülebilir bir süreç geliştirmeyi amaçlamaktadır. karışıma, yani kağıt hamuru lifi, CKD ve emülsiyon, değiştiricinin doğrudan agrega numunesine beş farklı oranda eklendiği sabit oranlarda yeni bir işlemde modifikasyonlar eklenerek iyileştirildi: kuru yöntemle toplam SMA karışımının %0.2, %0.4, %0.6, %0.8 ve %1'i. Sonuçlar şu şekildeydi: Beklenen sıcaklıkta drenaj neredeyse sıfıra düşer ve buna bağlı olarak beklenen sıcaklık +15 derecedir. Marshall stabilitesi %6,7, %11, 2 arttı