Lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılımını engelleyen faktörler
Factors that prevent high school students from participating i̇n physical activities
- Tez No: 846665
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, fiziksel, ruhsal gelişimin ve değişimin en yoğun yaşandığı dönemlerden birisi olan ortaöğretim düzeyindeki öğrencileri düzenli fiziksel aktivite yapmaktan alıkoyan noktaları tespit etmek ve bu konuda paydaşlara öneriler sunmaktır. Bu araştırmaya Kocaeli'nin Gebze İlçesinde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesinden 205, Yücel Boru Fen Lisesinden 200 ve Mehmet Tuğrul Tekbulut Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden 200 öğrenci katılmıştır. Bu araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel model kullanılmıştır. Betimsel(descriptive) araştırmalar, verilen bir durumu olabildiğince tam ve dikkatli bir şekilde tanımlar. Eğitim alanındaki araştırmada, en yaygın betimsel yöntem tarama çalışmasıdır, çünkü araştırmacılar bireylerin, grupların ya da (bazen) fiziksel ortamların (okul gibi) özelliklerini (yetenekler,tercihler,davranışlar vb.) özetler(Büyüköztürk vd., 2022). Veriler, ÖZBEK (2019) tarafından geliştirilen Lise Öğrencilerinin Fiziksel Aktivitelere Katılımı Engelleyen Faktörler Ölçeği (FİZAKEFÖ) ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi için IBM SPSS Statistics 25.0 paket programı kullanılmıştır. Ölçek maddelerinin güvenirlik analizi için Cronbach's Alpha(α), demografik özelliklerine ait dağılımları belirlemek için frekans ve yüzde analizi, normallik analizi için Kolmogorov-Smirnov, cinsiyet değişkenine göre yapılan analizde bağımsız örneklem t-testi, değişkenlere göre yapılan analizlerde ise tek yönlü Anova testi uygulanmıştır. Sonuç olarak, ortaöğretim öğrencileri aile, okul, tesis-kulüp, eğitim sistemi, arkadaş çevre alt boyutlarında değerlendirilmiş olup engellendikleri alanlar istatistiksel olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmanın tüm Türkiye'de ve tüm eğitim kademelerinde gerçekleştirilerek, öğrencilerin fiziksel aktivitelere katılımını engelleyen sebepleri tespit etmek ve gidermenin önemine dikkat çekmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the points that prevent secondary school students from doing regular physical activity, which is one of the periods when physical and spiritual development and change are most intense, and to offer suggestions to stakeholders on this issue. 205 students from Alaettin Kurt Anatolian High School, 200 students from Yücel Boru Science High School and 200 students from Mehmet Tuğrul Tekbulut Vocational and Technical Anatolian High School located in Gebze District of Kocaeli participated in this research. In this research, a descriptive model, one of the quantitative research methods, was used. Descriptive research describes a given situation as fully and carefully as possible. In research in the field of education, the most common descriptive method is the survey study, because researchers summarize the characteristics (abilities, preferences, behaviors, etc.) of individuals, groups, or (sometimes) physical environments (such as schools) (Büyüköztürk et al., 2022). Data were collected with the Factors Preventing High School Students' Participation in Physical Activities Scale (FIZAKEFÖ) developed by ÖZBEK (2019). IBM SPSS Statistics 25.0 package program was used to analyze the data obtained in the study. Cronbach's Alpha ( α ) was used for the reliability analysis of the scale items , frequency and percentage analysis was used to determine the distributions of demographic characteristics, Kolmogorov-Smirnov was used for normality analysis, independent sample t-test was used for the analysis based on gender variable, and one-way ANOVA test was used for the analysis based on the variables. . As a result, secondary school students were evaluated in the sub-dimensions of family, school, facility-club, education system, and circle of friends, and the areas in which they were hindered were determined statistically. By conducting this study throughout Turkey and at all educational levels, we draw attention to the importance of identifying and eliminating the reasons that prevent students from participating in physical activities.