Tip 2 diyabetli hastalarda progresif gevşeme egzersizinin uyku kalitesi üzerine etkisi
The effect of progressive relaxation exercise on sleep quality in patients with type 2 diabetes
  1. Tez No: 846664
  2. Yazar: ECEM BİRER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİĞDEM LAFCI BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Tip 2 Diyabetli hastalarda progresif gevşeme egzersizinin uyku kalitesi üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla randomize kontrollü deneysel bir araştırma olarak yapılmıştır. Yöntem: Araştırmanın evrenini Niğde Ömer Halisdemir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet polikliniğe Haziran- Eylül 2023 tarihleri arasında başvuran Tip 2 Diyabet tanılı 155 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi ise araştırmaya katılmaya gönüllü ve araştırma kriterlerine uyan Tip 2 Diyabet tanılı hastalar arasından randomizasyonla belirlenmiştir. (Girişim=35 kontrol=35). Veriler, ''Hasta Tanıtım Formu'', ''Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ)'' ve ''Progresif Gevşeme Egzersizi Uygulama İzlem Çizelgesi'' ile toplanmıştır. Girişim grubundaki hastalar, 4 hafta süresince haftada üç gün (Pazartesi, Çarşamba ve Cuma) 30 dakikalık progresif gevşeme egzersizi uygulamasına tabi edilmiştir. Verilerin değerlendirmesinde frekans, ortalama, Ki-Kare testi, ''Student's t'' testi istatistiği ve ''Paired Samples Tests'' testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The research was conducted as a randomized controlled experimental study to investigate the effect of progressive relaxation exercise on sleep quality in patients with Type 2 diabetes. Method: The population of the study consisted of 155 patients diagnosed with Type 2 diabetes who applied to the Diabetes Outpatient Clinic of Niğde Ömer Halisdemir Training and Research Hospital between June and September 2023. The sample of the study was determined by randomization among patients diagnosed with Type 2 diabetes who volunteered to participate in the study and met the research criteria (intervention=35, control=35). The data were collected with the ''Patient Information Form'', ''Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI)'' and ''Progressive Relaxation Exercise Application Monitoring Table.'' Patients in the intervention group were subjected to 30 minutes of progressive relaxation exercise three days a week (Monday, Wednesday and Friday) for 4 weeks. Frequency, mean, Chi-Square test,“Student's t”test statistics and“Paired Samples Tests”test were used in the evaluation of the data.