Amputelerde el lateralizasyon bilişsel görevinin farklı kişisel perspektifler üzerinden EEG analiz yöntemi kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the hand lateralization cognitive task in amputees from different personal perspectives using the EEG analysis method
- Tez No: 846689
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFÜ HANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyofizik, Nöroloji, Science and Technology, Biophysics, Neurology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Perspektif,“kendi”ya da“başkasının”beden algılama süreçlerindeki dikkat mekanizmalarının anlaşılması açısından önemlidir. El lateralizasyonu, örtük motor imgeleme yoluyla vücut algısını değerlendirmenin bir yoludur. Çalışmanın birinci ana amacı, ampute ve sağlıklı kontrol grubunun zihinsel çevirme görevlerine verdikleri davranışsal ve nörofizyolojik yanıtları incelemekti. Çalışmanın ikinci ana amacı, lateralizasyon eğitiminin etkinliğini araştırmak ve gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymaktı. Ampute grubuna 13, kontrol grubuna 12 kişi dahil edildi. Tüm katılımcıların lateralizasyon eğitimi öncesi ve sonrası Elektroensefalografi (EEG) kayıtları alındı. Paradigma ile davranışsal ve olaya-ilişkin EEG verileri kaydedildi. EEG analiz yöntemlerinden; olaya-ilişkin potansiyeller (OİP), olaya-ilişkin ossilasyon (OİO) ve Olaya-ilişkin senkronizasyon/desenkronizasyon hesaplamaları tamamlandı. OİP bulgularından Fronto-santral N100 ve P200 ile Posterior N200 komponentleri gruplar arasında farklıydı. Eğitim öncesi ve sonrası karşılaştırmalarda bireylerin doğruluk oranı ve reaksiyon zamanı performansları gelişti. 3.kişi perspektifi ile sunulan el görsellerinde doğruluk yanıtları daha düşüktü. Sağ-sol el algısında OİO bulguları ile ilgili olarak, amputelerin delta yanıtları daha yüksekti. Sağ el algısında delta yanıtlarının, sol el algısında ise teta yanıtlarının etkili olduğu bulundu. Egosantrik el algısında delta faz yanıtları yüksekti. Lateralizasyon eğitiminin delta güç, teta güç ve faz yanıtlarını module ettiği bulundu. Sonuç olarak, düşük frekans bantlarının, el lateralite ve kişisel perspektif algısının kognitif süreçleri ile ilişkili olarak beden imajının algılanmasında rol oynadığı söylenebilir. Amputelerin beden algısıyla ilgili dikkat mekanizmaları etkilenmiştir. Bu çalışmanın ampute bireylerin beden algılarının incelenmesine yönelik bir farkındalık oluşturacağını ve ampute nörorehabilitasyonuna kognitif yönden yeni bir bakış açısı kazandıracağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Perspective is important in understanding the attention mechanisms in the body perception processes of“one's own”or“someone else's”. Hand lateralization is a way to assess body perception through implicit motor imagery. The first main purpose of the study was to examine the behavioral and neurophysiological responses of amputees and healthy control groups to mental rotation tasks. The second main purpose of the study was to investigate the effectiveness of lateralization training and to reveal the differences in between the groups. 13 people were included in the amputee group and 12 people in the control group. Electroencephalography (EEG) records were taken from all participants before and after lateralization training. Behavioral and event-related EEG data were recorded with the paradigm. EEG analysis methods; Event-related potentials (ERP), event-related oscillation (ERO) and Event-related synchronization/desynchronization calculations were completed. Among the ERP findings, Fronto-central N100 and P200 and Posterior N200 components were different in between the groups. In comparisons before and after training, individuals' accuracy rate and reaction time performances improved. Accuracy responses were lower for hand images presented from a third-person perspective. Regarding the ERO findings in right-left hand perception, delta responses of amputees were higher. It was found that delta responses were effective in right hand perception and theta responses were effective in left hand perception. Delta phase responses were high in egocentric hand perception. It was found that lateralization training modulated delta power, theta power and phase responses. As a result, it can be said that low frequency bands play a role in the perception of body image in relation to the cognitive processes of hand laterality and personal perspective perception. Amputees' attention mechanisms related to body perception are affected. We think that this study will raise awareness about examining the body perception of amputee individuals and provide a new cognitive perspective on amputee neurorehabilitation.