Myoelektrik protez kullanan transradial amputelerde motor imgeleme yeteneğinin üst ekstremite fonksiyonelliği ve propriyosepsiyon üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of motor imagery ability on upper extremity functionality and proprioception in transradial amputees using myoelectric prostheses
  1. Tez No: 1013333
  2. Yazar: AYŞE YAZGAN AKBEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA CANDAN ALGUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Orthopedics and Traumatology, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, myoelektrik protez kullanan transradial amputelerde motor imgeleme yeteneğini değerlendirmek ve motor imgeleme yeteneğinin üst ekstremite fonksiyonelliği ve propriyosepsiyonu üzerine etkisini araştırmaktı. Çalışmaya 18-65 yaş aralığında myoelektrik kontrollü protez kullanan transradial amputeler ile sağlıklı bireyler dâhil edildi. Motor imgeleme yeteneği; Hareket İmgeleme Anketi-3, Mental Kronometri Oranı ve Orientate Mobil Uygulaması ile, üst ekstremite fonksiyonelliği; Kutu Blok Testi, Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi ve Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi Kısa Form, propriyosepsiyon; Eklem Pozisyon Hissi Hata Testi ile değerlendirildi. Motor imgeleme yeteneğinde gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Transradial amputelerde, Hareket İmgeleme Anketi-3'ün kinestetik imgeleme skorları Non-Dominant Kutu Blok Testi ile pozitif, Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi'nin cümle yazma görevi ile negatif; toplam skor ile Dominant Taraf 90° abdüksiyon Eklem Pozisyonu Hata Testi ile negatif yönde ilişkili bulundu (rho=0,537; rho=-0,538 ve rho=-0,539). Dominant Taraf Mental Kronometri Oranı, dominant dirsek 90° fleksiyon, dominant omuz 90° abdüksiyon ve non dominant omuz 90° fleksiyon eklem pozisyonu hata değerleri ile negatif yönde ilişkiliydi (rho=-0,557; rho=-0,672). Ayrıca, Hareket İmgeleme Anketi-3 alt boyutları ve dominant Mental Kronometri Oranı'nın üst ekstremite fonksiyon testleri üzerinde, Orientate test tamamlama süresinin ise eklem pozisyonu hata değerleri üzerinde anlamlı etkileri olduğu belirlendi (p<0,05). Çalışmamızın bulguları, transradial amputelerde motor imgeleme yeteneğinin göreve ve ekleme özgü üst ekstremite fonksiyonları ile propriyosepsiyon üzerinde etkili olabileceğini düşündürdü. Bu etkinin daha geniş örneklemlerde araştırılması önerilmektedir. Bu çalışma, TÜBİTAK 1002-A (Proje No: 324S776) tarafından desteklendi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate motor imagery ability in transradial amputees using myoelectric prostheses and to investigate its effects on upper extremity functionality and proprioception. The study included transradial amputees using myoelectric-controlled prostheses and healthy individuals aged 18–65 years. Motor imagery ability was assessed using the Movement Imagery Questionnaire-3, Mental Chronometry Ratio, and the Orientate mobile application; upper extremity functionality was evaluated using the Box and Block Test, Jebsen-Taylor Hand Function Test, and the Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (Quick-DASH) questionnaire; and proprioception was assessed using the Joint Position Sense Error Test. No significant difference was found in motor imagery ability between the groups (p> 0.05). In transradial amputees, kinesthetic imagery scores of the Movement Imagery Questionnaire-3 were positively correlated with the Non Dominant Box and Block Test and negatively correlated with the sentence writing task of the Jebsen-Taylor Hand Function Test; the total score was negatively correlated with the Dominant shoulder 90° abduction Joint Position Sense Error Test (rho = 0.537; rho = 0.538; rho = -0.539). The Dominant Mental Chronometry Ratio was negatively correlated with dominant elbow 90° flexion, dominant shoulder 90° abduction, and non-dominant shoulder 90° flexion Joint Position Sense Error values (rho=-0.557; rho =-0.672). In addition, significant effects of Movement Imagery Questionnaire-3 subscales and the Dominant Mental Chronometry Ratio on upper extremity functional tests were observed, while the Orientate test completion time showed significant effects on joint position sense error values (p <0.05). The findings of this study suggest that motor imagery ability in transradial amputees may influence task-specific upper extremity functions and proprioception. Future studies with larger and more heterogeneous samples are recommended to further investigate these associations. This study was supported by TÜBİTAK 1002-A (Project No: 324S776).