Effect of computer assisted instruction on the achievement of 9th grade chemistry students studying the concepts of freezing point depression and boiling point elevation
Donma noktası düşmesi ve kaynama noktası yükselmesi kavramlarını öğrenen dokuzuncu sınıf kimya öğrencilerinin başarısına bilgisayar destekli öğretimin etkisi
  1. Tez No: 112026
  2. Yazar: ALİ HASAN SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ARDAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET DONMA NOKTASI DÜŞMESİ VE KAYNAMA NOKTASI YÜKSELMESİ KAVRAMLARINI ÖĞRENEN DOKUZUNCU SINIF KİMYA ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARISINA BİLGİSAYAR DESTEKLİ ÖĞRETİMİN ETKİSİ Bu çalışmanın amacı, bilgisayar destekli öğretimin öğrencilerin kimya başarısına ve fen süreçlerindeki becerilerinin gelişmesine pozitif etkisinin olup olmayacağının araştırılmasıdır. Kaynama noktası yükselmesi ve donma noktası düşmesi kavramlarının lise öğrencilerince öğrenilmesinde yardımcı olmak amacıyla,“Toolbook II Instructor”programı kullanılarak“Faz Değişimleri”adında bir bilgisayar destekli öğretim programı geliştirilmiştir. Öğrencilerdeki kaynama noktası yükselmesi ve donma noktası düşmesi kavramlaşmasını ölçmek için kullanılan T-BPE&FPD sonuçlarının Scheffe Testi ile analizi neticesinde, bilgisayar destekli tasarlanmış öğretim ile bilgisayar destekli bireyselleştirilmiş öğretim arasında anlamlı bir fark (p < 0.05) bulunmuştur. Öğrencilerin fen süreçlerindeki becerilerini ölçmek için geliştirilen T-IVACE ile elde edilen ön test ve son test sonuçlarının farkları incelendiğinde ise (geleneksel öğretim, bilgisayar destekli bireysel öğretim ve bilgisayar destekli tasarlanmış öğretim için sırasıyla 1.05, 1.35 ve 2.70), keşfederek öğrenme sürecinde verilen tasarlanmış desteğin etkisinin önemi anlaşılmaktadır. Bilgisayar destekli tasarlanmış öğretim grubundaki öğrencilerin çoğunun bilgisayar destekli öğretim programını tamamladıkları görülürken, bilgisayar destekli bireysel öğretim grubundakilerin sıklıkla sunulan materyali anlamadıkları ve daha az başarılı oldukları görülmüştür. Bu çalışma bilgisayar destekli bireysel öğretim için düzenlenen öğretimin yetersizliğini ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, bilgisayar-simülasyonlu keşfederek öğrenmede özellikle öğrenme sürecinde verilen desteğin gerekli olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECT OF COMPUTER ASSISTED INSTRUCTION ON THE ACHIEVEMENT OF 9th GRADE CHEMISTRY STUDENTS STUDYING THE CONCEPTS OF FREEZING POINT DEPRESSION AND BOILING POINT ELEVATION The purpose of this study was to observe if computer assisted instruction would have a positive impact on student success rates and science process skills in chemistry. A computer assisted learning program called“Phase Changes”was developed by using“ToolBook II Instructor”to aid in the learning of the concepts of freezing point depression and boiling point elevation to high school students. Students' concepts of boiling point elevation and freezing point depression was assessed by using the scores obtained from the instrument T-BPE&FPD. According to the analysis of results of T-BPE&FPD by Scheffe Test, there was a significant difference (p < 0.05) between computer assisted structured instruction and computer assisted individualized instruction. Also success rates based on pretest and posttest difference of the whole groups on T-TVACE which was designed to assess students' ability to identify variable attributes in a controlled experiment (1.05, 1.65, 2.70 for the regular instruction, computer assisted individualized instruction, computer assisted structured instruction respectively) reflected the relative effect of the support given during a discovery process. It was concluded that although all students in the experimental groups completed the tasks, students in computer assisted individualized instruction frequently failed to understand the material presented and consequently had lower scores than the other two groups. The study revealed the inadequacy of the instructional design of the tasks investigated for computer assisted individualized instruction. In addition, this study about discovery learning using computer simulation and especially the effect of instructional support on the learning processes indicated that the instructional support was necessary.