Kovada gölü ve kanalı alglerinin taksonomik ve ekolojik yönden incelenmesi
Taxonomic and ecological investigations on the algae of lake Kovada and Kovada channel
  1. Tez No: 84671
  2. Yazar: ARZU YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER OSMAN ERTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Aralık 1996 - Kasım 1997 tarihleri arasında İsparta ili sınırları içerisinde yer alan Kovada Gölü ve Kanalı'nı temsilen seçilen istasyonlarda bazı su kalitesi parametreleri, ortamda bulunan algler ve klorofîl-a değerleri incelenmiştir. Kovada Gölü ve Kovada Kanalında seçilen istasyonlarda yıllık ortalama su sıcaklığı 13.93±6.82 - 14.04±6.10 °C, pH 7.28+0.87 - 7.45+0.83, çözünmüş oksijen 8.17±1.56 - 9.93+1.49 mg/1, elektriki iletkenlik 269.89136.07- 438.6011 19.20umhos/cm, organik madde 20.53±6.47 - 20.78±6.33 mg/1, nitrat 2.41+2.46 - 5.51+5.16 mg/1, fosfat 0.61±1.24 - 4.73+10.50 mg/1, kalsiyum 36.04±21.25 - 65.70+40.66 mg/1, magnezyum 41.50±14.25 - 65.18±30.78 mg/1, klor 15.29+13.45 - 22.69±17.20 mg/1, bikarbonat 143.76+51.80 - 299.94170.77 mg/1, karbonat 20.38+13.94 -23.31+11.61 mg/1 olarak ölçülmüştür. İstasyonlarda yayılış gösteren planktonik, epilitik ve epifitik alg taksonları; bu taksonlann aylık, mevsimsel ve yıllık kompozisyonları; yoğunlukları ve değişimleri incelenmiş olup; algolojik bulgularda Bacillariophyta'ya ait 55, Chlorophyta'ya ait 43, Chrysophyta'ya ait 2, Cyanophyta'ya ait 18, Dinophyta'ya ait 1 ve Euglenophyta'ya ait 5 takson olmak üzere toplam 124 takson tespit edilmiştir. Bunlardan Epithemia müelleri Fricke, Volvox spermatosphaera Powers, Gonatozygon acuelatum Hasting, Gleotricha natans (Hedvvig) Rabenhorst, Trachelomonas dybowskii Drezepolski taksonları Türkiye tatlısu alg florası için yeni kayıttır. Araştırma süresi içerisinde Kovada Gölü'nde ölçülen klorofil-a değeri ortalaması 3.8711.62 (minimum 1.30 - maksimum 8.10) mg/m3; Kovada Kanalı'nda ise ortalama 2.8311.10 (1.20 - 5.20) mg/m3 olarak belirlenmiştir. Kovada Gölü klorofıl-a değeri bakımından mezotrofik, bileşik indeks değeri bakımından ise ötrofık düzeye yakınlık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, some parameters of water quality, algological composition and level of chlorophyll-a in the chosen stations in the Lake Kovada and Kovada Channel that placed in vicinity of İsparta were investigated between December 1996 - November 1997. Average water temperature of the stations were measured as 13.93±6.82 in the Kovada Lake, as 14.04±6.10 °C in the Channel. Other parameters of water are pH 7.28+0.87 - 7.45±0.83 mg/1, dissolved oxygen 8.17+1.56 - 9.93+1.49 mg/1, electrical conductivity 269.89+36.07 - 438.60+1 19. 20 umhos/cm, organic matter 20.53+6.47 - 20.78+6.33 mg/1, nitrate 2.41+2.46 - 5.51+5.16 mg/1, phosphate 0.61+1.24 - 4.73+10.50 mg/1, calcium 36.04+21.25 - 65.70+40.66 mg/1, magnesium 41.50+14.25 - 65.18+30.78 mg/1, chlorine 15.29+13.45 - 22.69+17.20 mg/1, bicarbonate 143.76+51.80 - 299.94+70.77 mg/1, carbonate 20.38+13.94 - 23.31+11.61 mg/1. Algal taxa such as phytoplanktonic, epilithic, epiphytic that radiation in the searching stations; the compositions as monthly, as seasonally and during all of year; density and development of these taxa were studied. In the algological investigations 55 taxa belong to Bacillariophyta; 43 taxa belong to Chlorophyta; 2 taxa belong to Chrysophyta; 18 taxa belong to Cyanophyta; one taxon Dinophyta; 5 taxa belong to Euglenophyta and totally 124 taxa were identified. From these taxa Epithemia mtielleri Fricke, Volvox spermatosphaera Powers, Gotiatozygon acaelatum Hasting, Gleotricha natans (Hedwig) Rabenhorst, Trachelomonas dybowskii Drezepolski are new records for Turkish Algal Flora. During the research the average chlorophyll-a value were measured as 3.87+1.62 (minimum 1.30 - maximum 8.10) mg/m3 in the Lake Kovada, this value was 2.83+1.10 (1.20 - 5.20) mg/m3 in the Kovada Channel. Lake Kovada could be defined as mesotrofik, according the chlorophyll-a values, also lake could be accepted as eutrophic level according the compound index. 11