An assesment of the parameters in planning processes influencing the instituonal environment in local governments: Ankara case
Yerel yönetimlerde kurumsal çerçeveyi etkileyen planlama süreçlerindeki parametrelerin değerlendirilmesi: Ankara örneği
- Tez No: 846718
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP KAYASÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Günümüzde, özel sektörlerde olduğu gibi yerel yönetimlerde de vatandaşlara verilen hizmetler açısından etkin ve verimli bir hizmet verme anlayışı benimsenmektedir. Bu yaklaşımın yerel yönetimlerde planlama birimlerinde de planlama süreçlerine ilişkin benimsenmesi gerekmektedir. Kentlerde yaşayan vatandaşların yaşama alanları, çalışma alanları, donatı alanları, ulaşım, altyapı, sosyal ve kültürel yaşam gibi hayatın her aşamasında bizleri yönlendiren imar planlarının daha efektif ve yüksek performansla üretilebilmesi için, planlama süreçlerini hangi faktörlerin olumlu veya olumsuz olarak etkilediğini ve etkileme derecelerini, süreçleri nasıl etkilediğini ve yerel yönetimlerde planlama süreçlerine ilişkin planlama birimlerinde çalışan personellerin bu konuya ilişkin düşüncelerini tespit etmek, planlama birimlerini geliştirecek ve doğru noktalara odaklanarak daha efektif çalışmalarını sağlayacaktır. Planlama sürecinin etkinliğini ve performansını etkileyen faktörler arasında bulunan ekonomi/bütçe ve teknoloji, şeffaflık ve katılımcılık, bilgi paylaşımı ve koordinasyon faktörleri süreçlerin performansını etkilemekte, bu parametrelerin belediyeler bazında mevcut durumları incelenmelidir. Bu bağlamda, Ankara örnekemi üzerinde belirlenmiş olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Altındağ Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Elmadağ Belediyesi ve Yenimahalle Belediyesi üzerinde anket yöntemi ile planlama birimlerinde çalışan personellere göre planlama sürecini hangi faktörlerin daha çok etkilediği ve hangi faktörlerin kurumlarında yeterli olduğu, hangilerinin yetersiz olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, as in the private sector, local governments also adopt an effective and efficient service delivery approach in terms of services provided to citizens. This approach should also be adopted by planning units in local governments regarding planning processes. To produce more effective and high performance development plans that guide us at every stage of life such as living spaces, working areas, equipment areas, transportation, infrastructure, social and cultural life of citizens living in cities, we need to understand which factors positively or negatively affect the planning processes and their degree of influence the processes. Determining how it affects the planning processes in local governments and the thoughts of the personnel working in the planning units regarding this issue will improve the planning units and enable them to work more effectively by focusing on the right points. Economy/budget and technology, transparency and participation, information sharing and coordination, which are among the factors affecting the efficiency and performance of the planning process, affect the performance of the processes, and each factor should be examined in line with these parameters and their current situation should be examined on the basis of municipalities. In this context, a survey was conducted on Ankara Metropolitan Municipality, Altındağ Municipality, Çankaya Municipality, Elmadağ Municipality and Yenimahalle Municipality to determine which factors affect the planning process more according to the staff working in the planning units and which factors are sufficient and which are insufficient in their institutions.