Ülseratif kolitli hastalarda pan-immün-inflamasyon değerinin prognostik değeri
Pan-immune-inflammation value's prognostic value in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 846745
  2. Yazar: YALÇIN YERHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT İSPİROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ülseratif kolit (ÜK) gastrointestinal sistemde rektum ve kolonu tutan, idiyopatik, kronik ve immun- inflamatuar bir hastalıktır. ÜK tanısı, nüksü ve tedaviye cevabı; semptomlar, klinik muayene, laboratuvar testleri, radyoloji, enteroskopik ve histomorfolojik bulgular ile değerlendirilir. Hastaların yakınmalarının, çoğu zaman ülseratif kolit (ÜK)'in şiddeti ve yaygınlığı ile paralellik göstermediği gözlenmektedir. Enteroskopik değerlendirme nin hastalığın şiddetinin ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde en değerli yaklaşım olduğu tespit edilmiştir. Fakat yüksek maliyetli ve invaziv bir işlem oluşu, sedasyonsuz işlemi tolere edemeyen hastalarda sedasyona sekonder komplikasyonların gelişebilmesi tanı ve tedavinin değerlendirilmesinde enteroskopik değerlendirme nin kullanımını sınırlandırmaktadır. Hastalığın takibinde C-reaktif protein (CRP), eritrosit sedimantasyon hızı (ESR), fekal kalprotektin(FKP) gibi noninvaziv biyobelirteçler kullanılmaktadır. Maliyet ve ulaşılabilirliğinin sınırlı oluşu bu belirteçlerin de kullanımını kısıtlamaktadır. Tüm bu durumlar bizleri hastalık aktivasyonunu değerlendirilmesinde basit, süratli, ekonomik ve girişimsel olmayan belirteçlerin arayışına itmiştir. Bu çalışmamızda son yıllarda tam kan sayımından elde edilen inflamatuvar belirteçlerden pan-immun inflamatuar değer (PIV)'in ekonomik, basit ve girişimsel olmayan bir belirteç olarak değerlendirilip değerlendirilmeyeceğini retrospektif şekliyle araştırmayı planladık. 01/01/2023-01/01/2024 tarihleri aralığında ÜK tanılı 128 hastanın verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamız göstermiştir ki ÜK tanılı hastalarımızda PIV; hastalık aktivasyonunu belirlemede anlam taşımaktadır. PIV'ın aktif ÜK teşhisine yardımcı olabileceğini gerek akıllı uygulamalar ve aplikasyonlarda her coğrafyada kullanıma sunulabileceğini öngörüyor, hastalığın farkındalığını arttırma kapsamında da sosyal bir çalışma olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Ulcerative colitis is a chronic, idiopathic and recurrent inflammatory condition of the gastrointestinal tract with a complex genetic, environmental and immune origin. UC diagnosis, recurrence and response to treatment; It is evaluated by symptoms, clinical examination, laboratory tests, radiology, endoscopic and histological findings. Patients' complaints often cannot be explained by the severity and prevalence of UC. Endoscopy is the most valuable approach in assessing severity, response to treatment, and follow-up. However, it is invasive, expensive, often impossible for patients to tolerate without sedation, partially comfortable with sedation, complications secondary to sedation and some complications of the procedure. In current clinical practice, commonly used non-invasive biomarkers such as C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, fecal calprotectin, UC has shown that it is important for both early diagnosis and accurate monitoring of disease activity. However, there are economic and transportation-based conditions that restrict its use. All these situations have led us to search for simple, rapid, economical and non-invasive markers that can evaluate disease activation. In this study, pan immune inflammation value (PIV), which is one of the inflammatory markers obtained from complete blood count in recent years; Considering the involvement of immune response and inflammation in the pathophysiology of UC, we planned to investigate retrospectively whether it could be considered as an economical, simple and non-invasive marker for predicting UC activation. The data of 128 patients diagnosed with“Ulcerative Colitis”between 01/01/2023-01/01/2024 were examined retrospectively. Our study showed that PIV in our patients diagnosed with UC; It is significant in determining disease activation. We think that PIV can help diagnose active UC and can be made available in every geography through smart applications and applications, and we think that it will be a social study within the scope of increasing awareness of the disease. More studies are needed to make this test usable in clinical practice. We hope that it will give ideas to health practitioners with new contents.