Sütçü ineklerde Q-fever hastalığı ile mastitis arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Q-fever disease and mastitis in dairy cows
  1. Tez No: 929909
  2. Yazar: MUSTAFA AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FINDIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Doğum ve Jinekoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Mastitis, sığırlarda verim ve ekonomik kayba neden olan önemli bir problemdir. Mastitisin en önemli nedenleri arasında bakteriler tarafından oluşturulan meme içi enfeksiyonlar yer almaktadır. Bu tez çalışması, süt inekçiliğinde önemli ekonomik sorunlara yola açan Coxiella burnetii'nin mastitis tespit edilen ineklerdeki prevalansını değerlendirmek amacıyla yapıldı. Bu kapsamda uzun süredir çözülemeyen meme sağlığı problemleri bulunan ve yakın zamanda antibiyotik tedavisi uygulanmamış üç sütçü sığır işletmesi incelendi. Bu amaçla işletmelerden alınan tank sütü örneklerine önce somatik hücre sayımı yapılarak mastitis varlığı belirlendi. Mastitis yönünden pozitif bulunan işletmelerdeki ineklerden kan örnekleri alınarak C. burnetii'ye karşı oluşan antikorlar indirekt ELISA testiyle araştırıldı. Test sonunda örneklenen sürülerdeki C. burnetii seroprevalansı %20,7 (99/478) olarak belirlendi. Etkene karşı saptanan antikorlar persiste enfeksiyonlara neden olduğu bilinen C. burnetii' nin yakın zamanda sürüdeki varlığının da göstergesi olarak kabul edildiğinden, test sonunda yüksek oranda antikor titresi belirlenen 55 hayvan etken tespiti için seçildi. Daha sonra seçilen bu hayvanların her bir meme lobundan süt örnekleri alınarak somatik hücre sayıları ölçüldü ve en yüksek somatik hücre sayısına sahip numunelere PCR analizi yapıldı. Analiz sonucunda, C. burnetii'nin süt örneklerindeki pozitiflik oranı %20 (4/20) olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Mastitis is a significant issue in cattle, leading to productivity losses and economic burdens. One of the primary causes of mastitis is intramammary infections caused by bacteria. This thesis study aimed to assess the prevalence of Coxiella burnetii, a pathogen contributing to economic challenges in dairy farming, in cows diagnosed with mastitis. For this purpose, three dairy farms experiencing persistent udder health problems and with no recent history of antibiotic treatment were examined. Initially, bulk tank milk samples collected from these farms were analyzed for somatic cell counts (SCC) to determine the presence of mastitis. Blood samples were then obtained from cows in mastitis-positive farms to detect antibodies against C. burnetii using an indirect ELISA test. The test results revealed a C. burnetii seroprevalence of 20.7% (99/478) within the sampled herds. Since the detection of antibodies against the pathogen indicates persistent infections and the recent presence of C. burnetii in the herd, 55 animals with high antibody titers were selected for further investigation. Subsequently, milk samples were collected from each mammary quarter of these selected cows, and their SCCs were measured. PCR analysis was performed on the samples with the highest SCC values. The results showed that the positivity rate of C. burnetii in milk samples was 20% (4/20).