مدى تطبيق البنوك الإسلامية في فلسطين لقرارات مجمع الفقه الإسلامي الدولي: العقود التمويلية أنموذجًا
Uluslararası İslam Fıkıh Akademisi'nin aldığı kararlar çerçevesinde Filistin'de İslam bankalarının uygulanabilirliği: Finansal akitler örneği
- Tez No: 846761
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMAD FAYEZ AHMAD HERSH
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, İslami bankaların konsey kararlarını ne ölçüde uyguladıklarını bilmeyi amaçlamaktadır ve çalışma, İslami bankaların konsey kararlarını uygulamada karşılaştıkları en önemli engelleri ve zorlukları göstermektedir. Çalışmada tümevarımcı yaklaşımı esas alan çalışmada, fıkıh meclislerinin konularını ele alan çalışmalar, İslami bankaların şura kararlarını ne ölçüde uyguladıkları ve bu kararların nasıl ilerlediği ve işlediğine dair bir gösterge ve ardından bir açıklama ile tümevarım yaklaşımı esas alınmıştır. İslami bankaların ve bankaların Fıkıh Şûralarının kararlarını nasıl uyguladıklarını, ardından engelleri gösterip açıklamaya çalıştıklarını ve kararlarla İslami bankaları uzlaştırmak için bunlardan nasıl kaçılacağını anlatıyor. Araştırma problemine bir cevaba ulaşmak için analiz ve sonuca dayalı tümdengelimli yaklaşımın yanı sıra. Çalışmada ayrıca veriler için betimsel analitik yöntem kullanılmış ve veriler grafik formlarda sunulmuştur. Araştırmacı anketler hazırladı. Çalışma istatistiksel verileri analiz etmek için SPSS programını kullanmıştır. Çalışma,“İncelenen İslami bankalar, uzlaşma kararlarını uygun bir şekilde uygulamamaktadır”şeklindeki hipotezi reddederek sona ermiştir. Ancak incelenen Filistin bankaları bazı kararları tam olarak uygulamadı.
Özet (Çeviri)
this study aims to know the extent to which Islamic banks apply the council decisions, and the study shows the most important obstacles and challenges facing Islamic banks in implementing the council decisions. The research relied on the inductive approach in the study, by reviewing the studies that dealt with the issues of the Fiqh Councils, the extent to which Islamic banks apply the Council decisions, and an indication of how these decisions proceed and work, then a statement of how Islamic banks and banks apply the decisions of the Fiqh Councils, then seeking to show and explain the obstacles And how to es