Kemiğin dev hücreli tümörlerinin cerrahi tedavisi ve klinik sonuçları
Surgical treatment and clinical results of giant cell tumors of bone
  1. Tez No: 846762
  2. Yazar: MUSTAFA CEM ŞEYHOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRAY TOĞRAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Giriş ve amaç: Kemiğin dev hücreli tümörü (KDHT), sıklıkla 20-40 yaş arası genç erişkinlerde görülen, yüksek nüks oranları, akciğer metastazı ve malign transformasyon gibi agresif davranış potansiyeli olan, benign bir kemik tümörüdür. Cerrahi tedavi seçeneklerini intralezyonel küretaj veya segmental rezeksiyon oluşturur. Nüks oranlarının rezeksiyona göre küretaj sonrası daha yüksek olduğu kabul edilmekle birlikte agresif küretaj ve lokal adjuvan tedavinin nüks oranlarını azalttığı, fonksiyonel sonuçların ve non-onkolojik komplikasyonların ise rezeksiyona göre intralezyonel küretajda daha az oranda olduğu bilinmektedir. Bu çalışma nispeten geniş bir hasta grubunda KDHT'nin epidemiyolojik özellikleriyle birlikte cerrahi sonrası klinik ve fonksiyonel sonuçlarını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız retrospektif olup, 2000-2020 arası kemiğin dev hücreli tümörü tanısıyla kliniğimizde cerrahi olarak tedavi veya medikal olarak takip edilmiş, 18 yaş ve üzeri ve 70 yaş ve altı ve en az 2 yıl süre ile poliklinik takibine gelmiş olan 112 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Radyoloji arşivlerinden hastalarda ameliyat öncesi patolojik kırık varlığı ve Campanacci skorları, ameliyat notlarından hastalara uygulanan cerrahi tipi, varsa boşluk doldurucular ve lokal adjuvanlar, fiksasyon ve rekonstrüksiyon tipleri, patoloji arşivlerinden histopatolojik tanılar kaydedilmiştir. İlgili kliniklerin verileri taranarak hastalardaki nüks, metastaz ve malign transformasyon durumu ve bunlara yönelik hastaların aldıkları tedaviler kaydedilmiştir. Hastaların cerrahi sonrası komplikasyonları kaydedilmiş, cerrahi sonrası fonksiyonel sonuçlar MSTS skoruyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızdaki hastaların yaş ortalaması 32,78±12,44'tü. Hastaların 55,4'ü kadındı. Hastalarımızda tümörün en sık femur distalinden (%26,6) ve tibia proksimalinden (%24,1) köken aldığı görüldü. En sık başvuru şikayeti ağrıydı (%95,5). Hastaların geçirdiği ortalama ameliyat sayısı 2,94±1,85'tü. Hastaların 9'u (%8,1) dış merkez tedavisi sonrası tarafımıza başvurmuş, 103'ü (%91,9) ilk olarak hastanemize başvurmuştu. İlk olarak hastanemize başvuran hastaların %63,1'ine küretaj, 34,9'una rezeksiyon, el distal falanks tutulumu olan 1 hastaya (%1) ileri düzeyde kemik ve yumuşak doku tutulumu nedeniyle amputasyon yapılmış, 1 hasta (%1) ise medikal olarak takip edilmişti. İlk olarak hastanemize başvuran hastaların %16,5'inde nüks, %8,7'sinde metastaz ve %1,9'unda ise malign transformasyon gözlenmiştir. Tüm hastalar içerisinde metastazı olanlarda geçirilmiş nüks sayısının (ortalama 2,40±1,14), metastaz olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlenmiştir (p=0,016).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Giant cell tumor of bone (GCTB) is a benign bone tumor commonly observed in young adults aged 20-40, with aggressive behavior potential such as high recurrence rates, lung metastasis, and malignant transformation. Surgical treatment options include intralesional curettage or segmental resection. Although it is accepted that recurrence rates are higher after curettage compared to resection, it is known that aggressive curettage and local adjuvant treatment reduce recurrence rates, and functional outcomes and non-oncological complications are less in intralesional curettage than in resection. This study aims to evaluate the epidemiological characteristics of GCTB in a relatively large patient group, as well as its clinical and functional outcomes after surgery. Materials and Methods: This retrospective study included 112 patients who were diagnosed with GCTB and underwent surgical treatment or were medically followed at our clinic between 2000 and 2020. Patients were aged 18 to 70 and had a minimum of 2 years of outpatient follow-up. The presence of pathological fractures and Campanacci scores were recorded from preoperative radiology archives. Surgical procedures applied to patients, if any, cavity fillers, local adjuvants, fixation and reconstruction types were documented from surgical notes. Histopathological diagnoses were recorded from pathology archives. The data of the relevant clinics were scanned and the recurrence, metastasis and malignant transformation status of the patients and the treatments they received for these were recorded. Postoperative complications of patients were recorded, and postoperative functional outcomes were evaluated using the MSTS score. Results: The average age of patients in our study was 32.78±12.44 years, with 55.4% being female. The tumor most commonly originated from the distal femur (26.6%) and proximal tibia (24.1%). The most common presenting complaint was pain (95.5%). The average number of surgeries undergone by patients was 2.94±1.85. Nine patients (8.1%) sought treatment at our center after external treatment, while 103 (91.9%) initially approached our hospital. Among patients initially presenting to our hospital, 63.1% underwent curettage, 34.9% underwent resection, one patient (1%) with advanced bone and soft tissue involvement in the distal phalanx underwent amputation, and one patient (1%) was medically followed. Among patients initially presenting to our hospital, 16.5% experienced recurrence, 8.7% had metastasis, and 1.9% had malignant transformation. Among all patients, those with metastasis had a significantly higher number of previous recurrences (average 2.40±1.14) compared to those without metastasis (p=0,016).