Geriatrik hastalarda vitamin B12 düzeyi ile günlük yaşam aktiviteleri, fiziksel ve kognitif kırılganlık arasındaki ilişki
The relationship between vitamin B12 levels and activities of daily life, physical and cognitive frailty in geriatric patients
  1. Tez No: 846835
  2. Yazar: HASAN ÇÖL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Yaptığımız bu çalışmanın amacı geriatrik hastalarda vitamin B12 düzeyi ile günlük yaşam aktiviteleri, fiziksel ve kognitif kırılganlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel dizaynda yapılan bu çalışmaya 01.01.2023-01.05.2023 tarihleri arasında Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniklerine başvuran 65 yaş ve üzeri dahil edilme ve dışlama kriterlerini karşılayan hastalar dahil edildi. Hastaların mevcut biyokimyasal kan parametreleri kaydedildi. Sosyodemografik form, FRAIL ve Edmonton Kırılganlık Ölçeği, Mini Mental Durum Testi, Modifiye Charlson Komorbidite İndeksi, Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri ve Lawton-Brody Enstrümental Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçekleri yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the relationship between vitamin B12 levels and activities of daily living, physical and cognitive frailty in geriatric patients. Materials and Methods: This cross-sectional study was conducted between 01.01.2023-01.05.2023 and included patients aged 65 years and older who met the inclusion criteria and who applied to the Family Medicine outpatient clinics of Kütahya Health Sciences University Evliya Çelebi Training and Research Hospital between 01.01.2023-01.05.2023. Current biochemical blood parameters of the patients were recorded. Sociodemographic form, FRAIL and Edmonton Frailty Scale, Mini Mental State Examination, Modified Charlson Comorbidity Index, Katz Activities of Daily Living and Lawton- Brody Instrumental Activities of Daily Living Scales were administered by face-to-face interview method.