Nanobiyoteknolojide fosfoester bağları içeren hedeflendirilebilen salım sistemlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterisation of targeted delivery systems containing phosphoester bonds in nanobiotechnology
  1. Tez No: 846841
  2. Yazar: SEMA ŞENTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAADET KEVSER PABUCCUOĞLU, DOÇ. DR. MEHMET KORAY GÖK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasının kapsamında, nanobiyoteknolojik uygulamalar için kullanılabilecek yeni akıllı polimerik nanopartiküler sistemlerin geliştirilmesi amacıyla, yapısında fosfoester bağları bulunduran işlevsel polimerlerin sentezi, yapılarının aydınlatılması, nanopartiküler formülasyonlarının hazırlanması ve hücre canlılığı üzerine etkilerinin in vitro sitotoksite testi ile incelenmesi gerçekleştirildi. Bu kapsam dahilinde fosfoester bağı içeren iki grup polimer sentezlendi. İlk grupta ilaç salım sistemleri olarak yaygın ve güvenli olarak kullanılmakta olan Poli(akrilik asit)'in (PAA) modifikasyonuyla kaynaklarda rastlanmayan yeni bir polimer sentezlendi. İkinci polimer grubu olarak ise son yıllarda biyouyumlu ilaç/gen taşıyıcı nanopartiküler sistemler olarak önemli görülen poli(-aminoester) (PBAE), Michael katılma reaksiyonuna göre ilerleyen polikondenzasyon ile sentezlendi. Sentezlenmiş olan her iki polimer, anyonik ve katyonik grupları yapısında birlikte bulunduran poliamfolit yapıdadır. Sentezlenen polimerlerin karakterizasyonu Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopisi (FTIR) ve Proton Nükleer Manyetik Rezonans Spektroskopisi (1H NMR) analizleri ile gerçekleştirildi. PAA esaslı ürünlerin nanopartikülleri iyonik jelasyon, PBAE ürününü ise nanoçöktürme metodu ile hazırlandı. Polimerlerin proton tamponlama kapasitesi ve izoelektrik noktaları tayin edildi. Polimerik nanopartiküler sistemlerin optimizasyonu çalışmasında ilaç taşıyıcı olarak kabul edilen nanopartiküler sistemlerin boyut, polidispersite indeksi (PDI) ve zeta potansiyeli özellikleri dikkate alındı. Bu özelliklerin pH'a bağlı değişimleri incelendi ve hazırlanan nanoformülasyonların kolloidal kararlılıkları takip edildi Optimum özellikteki nanopartikül formülasyonlarının hücre canlılığı üzerine etkisi insan embriyonik böbrek (HEK 293) ve/veya primer koyun fibroblast (POF) hücre hatları üzerinde incelendi ve son olarak kanser hücrelerini hedeflendirmek amacıyla her iki grup polimer Folik asit (FA) ile modifiye edilerek ürünlerin FTIR analizi gerçekleştirildi. Sonuç olarak bu tezde hazırlanan modifiye PAA ve PBAE polimerik nanopartiküler sistemlerinin pH'a duyarlı, biyouyumlu ve hedeflendirilebilir ilaç taşıyıcı olarak uygun bir aday olduğu ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis study, in order to develop new, smart polymeric nanoparticle systems that can be used for nanobiotechnological applications, the synthesis and characterization of functional polymers containing phosphoester bonds in their structure, preparation of nanoparticle formulations and their effects on cell viability were examined by in vitro cytotoxicity test. Within this scope, two groups of polymers containing phosphoester bonds were synthesized. In the first group, a new polymer that was not found in the sources was synthesized by modification of Poly(acrylic acid) (PAA), which is widely and safely used as drug delivery systems. As the second polymer group, poly(ß-aminoester) (PBAE), which has been considered important as biocompatible drug/gene carrier nanoparticle systems in recent years, was synthesized by polycondensation proceeding according to the Michael addition reaction. Both synthesized polymers have a polyampholyte structure that contains both anionic and cationic groups together. The characterization of the synthesized polymers was carried out by Fourier Transform Infrared Spectroscopy (FTIR) and Proton Nuclear Magnetic Resonance Spectroscopy (1H NMR) analyses. The nanoparticles of PAA-based products were prepared by ionic gelation, and nanoparticles of PBAE product were prepared by nanoprecipitation method. The Proton buffering capacity and isoelectric points of the polymers were determined. In the optimization study of polymeric nanoparticulate systems; the size, polydispersity index (PDI) and zeta potential properties of those systems accepted as drug carriers were taken into consideration. The pH-dependent changes of these properties were examined and the colloidal stability of the prepared nanoformulations was monitored. The effect of optimum nanoparticle formulations on cell viability was examined on human embryonic kidney (HEK 293) and/or primary sheep fibroblast (POF) cell lines, and finally, both groups of polymers were modified with Folic acid (FA) in order to target cancer cells and FTIR analysis of the products. was carried out. As a result, it has been established that the modified PAA and PBAE polymeric nanoparticle systems prepared within the scope of this thesis study are suitable candidates as pH-sensitive, biocompatible and targetable drug carriers.