İzokinolin ve tekli floro türevlerinin yapısal ve elektronik özelliklerinin hesabı
Calculation of the structural and electronic properties of the isoquinoline and single fluorinated isoquinoline
  1. Tez No: 846843
  2. Yazar: YUSUF DEDEOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AKİF ÖZBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmadaki hesaplamalar, Gaussian03W programı kullanılarak, DFT'nin B3LYP/6-311++G(d,p) temel baz seti kullanılmasıyla yapılmıştır. İzokinolin molekülü ve bir flor'lu 7 farklı türevi optimize edildikten sonra geometrik yapılara ait bağ uzunlukları, bağ açıları, titreşim frekansları, dipol ve kuadrupol momentleri hesaplanmış ve elde edilen sonuçlar karşılaştırmalı olarak tablolar halinde verilmiştir. Söz konusu yapıların HOMO-LUMO ve korelasyon grafikleri ile Moleküler Elektrostatik Potansiyel (MEPs) haritaları çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
The calculations in this study were performed using the Gaussian 03W program, with the DFT/ B3LYP/ 6-311++G(d,p) method. After optimizing the isoquinoline molecule and its 7 different derivatives with one fluorine, the bond lengths, bond angles, harmonic vibration frequencies, dipole and quadrupole moments of the geometric structures were calculated and the results were given in tables, comparatively. HOMO-LUMO and correlation graphs and Molecular Electrostatic Potential (MEPs) maps of these structures were drawn.