Endüstriyel fanlarda oynak makaralı rulmanların titreşim ve rulman boşluğu değerlerine göre enerji analizi
Energy analysis of several roller bearings according to vibration and bearing gap values in industrial fans
- Tez No: 846848
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyada doğal enerji kaynaklarının azalması, sanayileşme ve nüfus sayısının artışı, enerjinin her geçen gün daha fazla kullanılmasına neden olmaktadır. Enerji maliyetlerinin sürekli artan bir eğilim göstermesi özellikle endüstriyel işletmelerde enerji verimliliği adına yapılan çalışmaların artmasına sebep olmuştur. Fanlar hakkında yapılan geçmişteki araştırmalarda fan kanat yapısındaki iyileştirmeler, sistemlerde sürücü kullanılması gibi etkenler ile belirli bir oranda enerji verimliliği elde edilmiştir. Bu çalışmaların yansıra fanların titreşim, mil, yatak ve rulman boşluklarının da fanın çalışmasına olumsuz etkilerinin olduğu belirlenerek bu konular hakkında da belirli çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmada oynak makaralı rulmanların titreşim ve gE değerlerinin fan verimine etkileri belirlenerek fanlar hakkında enerji analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The decrease in natural energy resources in the world, industrialization and increase in the number of population cause the energy to be used more and more every day. The ever-increasing trend of energy costs has led to an increase in studies on energy efficiency, especially in industrial enterprises. In the past researches on fans, a certain amount of energy efficiency has been achieved with the improvements in the fan blade structure and the use of drivers in the systems. In addition to these studies, it has been determined that the vibration, shaft, bearing and bearing clearances of the fans have negative effects on the operation of the fan, and certain studies have been carried out on these issues. In the study, the effect of vibration and gE values of spherical roller bearings on fans data were determined and an energy analysis was made about the fans.