Erken evrende karanlık enerji adaylarının davranışları
Behavior of dark energy candidates in the early universe
  1. Tez No: 846849
  2. Yazar: MELİKE ESGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, f(R,T) kütle çekim teorisinde inhomojen ve anizotropik Ruban evreni için quintessence, takyon alan, Chaplygin gazı ve phantom (hayalet) karanlık enerji modelleri incelendi. Alan denklemlerinin çözümlerinde Hubble parametresinin $\frac{\beta}{\sqrt{t+\alpha}}$ olarak tanımlanan özel bir formu kullanıldı. Karanlık enerji adayları $\omega$ durum parametresinin $\frac{p}{\rho}$ değerlerine göre sınıflandırıldığından, her karanlık enerji adayı için basınç (p) ve enerji yoğunluğu ($\rho$) çözümleri elde edildi ve devamında her bir karanlık adayı için skaler alan ve skaler potansiyel çözümleri analiz edildi. Ayrıca elde edilen çözümlerin hem kozmik zamanı belirten $t$ parametresine göre hem de kırmızıya kayma parametresi olan $z$'ye göre de çeşitli grafikleri çizildi. Elde edilen grafikler yardımıyla modelin fiziksel özelliklerinden ve parametrelerinden bahsedildi. Ek olarak, çeşitli karanlık enerji modellerini ayırt etmek için temel araçlar olan durum bulucu parametreler araştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined quintessence, tachyon, Chaplygin gas and phantom dark energy (DE) models for the inhomogeneous and anisotropic Ruban universe in $f(R,T)$ gravitation theory. We utilized the Hubble parameter in the field equations as $\frac{\beta}{\sqrt{t+\alpha}}$ for the solutions. Since DE candidates are classified according to the $\frac{p}{\rho}$ values of the EoS parameter $\omega$, we obtained the $p$ and $\rho$ solutions for each DE candidate and analyzed the scalar field (SF) and scalar potential solution. We also talked about the model's physical characteristics and parameters with the help of a various of graphics for redshiftz and cosmic time $t$. Additionally, the statefinder parameters, which are essential tools for distinguishing various dark energy models, have been explored.