Tekstil atıksularında fotomembran prosesinin uygulama potansiyelinin incelenmesi
Investigation of the application potential of the photomembrane process in textile wastewater
  1. Tez No: 846850
  2. Yazar: MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NADİR DİZGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışmasında tekstil endüstrisinden kaynaklı atıksuların fotokatalitik ve fotomembran yöntemiyle arıtımı araştırılmıştır. Tekstil endüstrisinde çok fazla ve yaygın bir şekilde kullanılan azo boyar maddeler laboratuvar şartları altında sentetik olarak hazırlanmıştır. Hazırlanan RR180 ve Safranin sulu boya çözeltilerine pH, miktar, konsantrasyon optimizasyonları yapılarak en iyi koşullarda giderim verimleri araştırılmıştır. Fotokatalitik oksidasyon proses sisteminde UVA ışık kullanılmıştır. Deney süresi 2 saat olarak tutulmuş ve zamana bağlı numune alınarak ölçüm yapılmıştır. RR180 ve Safranin sulu çözeltileri için optimum koşullarda 2 saatin sonunda %100 giderim verimi elde edilmiştir. Tekstil fabrikasından çıkan yüksek renk konsantrasyonuna sahip atıksuların arıtımı ayrı olarak fotokatalitik ve fotomembran sistemine tabi tutuldu. Orijinal pH'ı 10.45, Pt/Co değeri 1000 ppm olan atıksu, fotomembran sisteminde 0.75 g/L ZnO miktarı, 2 saat deney süresi olarak çalışıldı. Renk gideriminde %100, KOİ gideriminde %48 giderim verimi elde edildi. Fotokatalitik sistemde ise aynı şartlarda olan atıksu 4 saat sonunda renk gideriminde %86, KOİ'de %20 giderim verimi elde edildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the treatment of wastewater originating from the textile industry by photocatalytic and photomembrane methods was investigated. It has been prepared synthetically under laboratory conditions of azo dyestuffs, which are widely and widely used in the textile industry. pH, amount and concentration optimizations were made to the prepared RR180 and Safranin aqueous dye solutions and their removal efficiency was investigated under the best conditions. UVA light was used in the photocatalytic oxidation process system. The duration of the experiment was kept as 2 hours and the measurement was made by taking the time dependent sample. For RR180 and Safranin aqueous solutions, 100% removal efficiency was obtained after 2 hours under optimum conditions. The treatment of wastewater with high dye concentration coming from the textile factory was subjected to photocatalytic and photomembrane systems separately. Wastewater with an original pH of 10.45 and a Pt/Co value of 1000 ppm was studied in the photomembrane system with a ZnO amount of 0.75 g/L and an experimental period of 2 hours. 100% removal efficiency was achieved in dye removal and 48% removal efficiency in COD removal. In the photocatalytic system, 86% dye removal and 20% COD removal efficiency were achieved after 4 hours in the wastewater under the same conditions.