Die analyse der interkulturellen sensibilität bei den Deutschlehrerkandidaten
Almanca öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılıklarının algılarının incelenmesi
- Tez No: 846876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TALAT FATİH ULUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Almanca
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi Almanca Dili Eğitimi Anabilim Dalı lisans programı birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarda öğrenim gören öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeylerini belirlemektir. Çalışmada, öğrenim gören öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeylerini etkileyebilecek cinsiyet, sınıf seviyesi, yetiştiği coğrafya ve yerleşim yeri, mezun olunan lise türü, yurtdışı tecrübesi ve farklı coğrafyalardan veya yabancı kültürlerden arkadaşa sahip olmaları gibi değişkenler de tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda 2021/2022 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi'nde öğrenim gören 94 Almanca öğretmen adayı araştırmaya gönüllü olarak katılmıştır. Yöntem olarak saha araştırmasının kullanıldığı çalışmada katılımcıya yüz yüze anket uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel veriler SPSS 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada öğretmen adaylarının kültürlerarası duyarlılık düzeylerini belirlemek için Chen ve Starosta tarafından geliştirilmiş, Elif Üstün tarafından Türkçeye uyarlanmış ve beş alt boyuta dayandırılarak hazırlanmış kültürlerarası duyarlılık ölçeğinden yararlanılmıştır. Ölçeğin dilsel eşdeğerlilik, geçerlik ve güvenirlik çalışmaları Elif Üstün tarafından yapılmıştır. Verilerin çözümlenmesi sürecinde tek varyans analizi ANOVA ve T testi uygulanmıştır. Nicel araştırma verilerine göre genel anlamda öğretmen adaylarının kültürel farklılıklara duyarlı oldukları tespit edilmiştir. Kültürlerarası duyarlılık ölçeğinin beş boyutu göz önünde bulundurulduğunda öğrencilerin kültürel farklılıklara saygı ve kültürlerarası etkileşime katılımının diğer alt boyutlar olan etkileşimde özgüven, etkileşimden zevk alma ve etkileşime özen göstermeye göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the intercultural sensitivity levels of teacher candidates studying in the first, second, third and fourth grades in the Department of German as a Foreign Language at the Faculty of Education at Istanbul University-Cerrahpaşa. The aim of the study is to identify and reveal the variables that may affect the intercultural sensitivity levels of prospective teachers, such as gender, class level, geography and current residence, type of high school graduated, experience abroad and having friends from different geographies or foreign cultures. In this context, German teacher candidate studying at Hasan Ali Yücel Education Faculty in the spring term of the 2021/2022 academic year voluntarily participated in the research. The data were obtained through a questionnaire participated by 94 students. The quantitative data obtained in the research were analyzed using the SPSS 25.0 program. In the study, the intercultural sensitivity scale model developed by Chen and Starosta was used to determine the intercultural sensitivity levels of teacher candidates.According to the quantitative research data, it has been determined that teacher candidates are sensitive to cultural differences in general. Considering the five dimensions of the intercultural sensitivity scale, it was determined that students' respect for cultural differences and participation in intercultural interaction were higher than the other sub-dimensions, such as self-confidence in interaction, enjoying interaction and caring for interaction.