Milli Eğitim Bakanlığı merkez binası'nda sıfır atık yönetim sistemi uygulaması
Zero waste management system implementation in the central building of the Ministry of National Education
  1. Tez No: 846888
  2. Yazar: MERVE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE MALKOÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ NİLÜFER ÜLGÜDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Artan nüfusla beraber oluşan hızlı tüketim sonucunda, atık miktarlarında da hızlı bir artış gözlenmektedir. Atıkların kontrolsüz toplanması ve bertarafı çevre sorunlarına yol açmaktadır. Bu durum, atık kontrolü ve yönetimi ihtiyacını doğurmaktadır. İnsan ve çevre sağlığı ve sürdürülebilir kalkınma için, sıfır atık yönetimi Dünya çapında bir ihtiyaç haline gelmiştir. Ülkemizde de kabul görmüş olan bu yönetim anlayışı henüz yeni olduğundan, sıfır atık uygulamalarında aksaklıklar olabilmektedir. Yaşanan bu aksaklıkların, yerinde takip ve doğru uygulamalarla azaltılması mümkündür. Bu çalışmada Millî Eğitim Bakanlığı Merkez Binası'nda (MEB-MB) uygulanan sıfır atık yönetim sistemi incelenerek, yaşanan aksaklıklar belirlenmiş ve iyi yönetim uygulamalarına ulaşabilmek için öneriler geliştirilmiştir. Bu kapsamda, binanın genel durumunun tespit çalışmaları yapılmış, atık noktaları incelenmiş ve sıfır atık yönetim sisteminin işleyişi irdelenmiştir. Anket çalışması yapılarak personelin sıfır atık konusundaki bilgi seviyesi ölçülmüştür. Sıfır atık yönetimi uygulamalarının SWOT analizi yapılarak güçlü ve zayıf yönleri ortaya konularak, fırsat ve tehditler belirlenmiştir. MEB-MB'nda sıfır atık uygulamalarına yönelik yapılan çalışmalar takip edilerek uygulamanın işlevselliğinin artırılmasına yönelik hedefler belirlenmiş ve önerilerde bulunulmuştur. Sıfır atık yönetim sisteminin eksiksiz ve başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için iş akışları ve sıfır atık uygulama prosedürleri hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the rapid consumption that occurs with the increasing population, a rapid increase in the amount of waste is observed. Uncontrolled collection and disposal of waste causes environmental problems. This situation creates the need for waste control and management. For human and environmental health and sustainable development, zero waste management has become a worldwide need. Since this management approach, which is also accepted in our country, is still new, there may be problems in zero waste practices. It is possible to reduce these disruptions with on-site monitoring and correct practices. In this study, the zero waste management system implemented in the Central Building of the Ministry of National Education (MEB-MB) was examined, the problems experienced were determined and suggestions were developed to achieve good management practices. In this context, the general condition of the building was determined, waste points were examined and the functioning of the zero waste management system was examined. A survey was conducted to measure the knowledge level of the staff on zero waste. SWOT analysis of zero waste management practices was conducted, revealing their strengths and weaknesses, and identifying opportunities and threats. By following the studies carried out on zero waste applications in the Ministry of National Education, targets were determined and suggestions were made to increase the functionality of the application. Workflows and zero waste implementation procedures have been prepared to ensure that the zero waste management system is carried out completely and successfully.