Digital marketing capabilities
Dijital pazarlama yeterlilikleri
  1. Tez No: 846889
  2. Yazar: ONUR OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ÖZSOMER TUNALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bilgi işlem temelli dijital teknolojilerin gelişimi ve yaygınlığı müşteri beklentileri değiştirmekte ve rekabeti artırmaktadır. Pazardaki bu değişimlere cevap verebilmek amacıyla birçok firma dijital pazarlama dönüşümüne yatırım yapmaktadır. Bu tezde, dijital pazarlama yeterliliklerinin, giderek yıkıcı hale gelen iş ortamında başarılı olmak için kilit faktörler olduğunu öne sürmekteyim. İlk makale, pazarlama, bilgi sistemleri ve stratejik yönetim displinlerinden gelen içgörüleri birleştiren çok disiplinli bir sistematik literatür taraması yoluyla bu yapının kavramsallaştırmasını sunmaktadır. Kaynak temelli yaklaşım ve dinamik yeteneklere dayanarak, dijital pazarlama yeterliliklerini yalnızca hiyerarşik yapısını kapsayacak şekilde sınıflandırmıyor, aynı zamanda birbirleriyle nasıl ilişkili olduklarını da gösteriyorum. Ayrıca, dijital pazarlama yeterlilikleri ve dijital dönüşüm arasındaki bağlantıyı düzenleyecek birçok dahili ve harici etkinleştiriciyi tanıtıyor ve tartışıyorum. İkinci makale spesifik bir digital pazarlama yeterliliğine odaklanıyor: sosyal medya yeterliliği. İletişim Konaklama Teorisi'ni temel alan ikinci makale, bir markanın sosyal medyada kullandığı dil tarzonın, başka bir markanın sosyal medya sohbetine katıldığında etkileşime olan etkisini ampirik olarak inceliyor. Ayrıca, diğer markaların sosyal medya sohbetlerine katılımda sosyal medya içeriği yayınlama zamanlamasının etkisini de inceliyorum.
Özet (Çeviri)
Developments and pervasiveness of IT-based digital technologies have altered customer expectations and escalated competition. To be able to address these changes in the market, numerous firms invest in digital marketing transformation. In this dissertation, I suggest that digital marketing capabilities (DMCs) are the key factors to succeed in an increasingly disruptive business environment. The first essay provides a thorough conceptualization of this construct through a multidisciplinary systematic literature review that combines insights from marketing, information systems, and strategic management disciplines. Building on resource-based theory and dynamic capabilities, I not only classify DMCs by capturing their hierarchical essence but also depict how they are related with one another. I also introduce and discuss several internal and external enablers that would regulate the link between DMCs and digital transformation. The second essay focuses on a specific DMC: social media capability. Building on Communication Accommodation Theory, the second essay empirically examines whether and how a brand's linguistic style used in social media impacts engagement when it joins another brand's social media conversation. In addition, I examine the influence of timing of posting social media content in driving engagement when joining social media conversations of other brands.