Mapping of stakeholder perspectives in cancer screening
Kanser taramasında paydaş perspektiflerinin haritalanması
  1. Tez No: 846895
  2. Yazar: BAŞAK TAVŞANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE KARANFİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, klinik uygulamalarda ve tarama kılavuzlarında önemli farklılıklara yol açan yaygın kanser taraması konusunu ele almaktadır. Kılavuzların tıbbi kanıtlara dayanması gerekirken, gerçek uygulama üzerindeki etkileri sınırlı kalmaktadır. Bu çalışma, tarama testlerindeki heterojenliği araştırarak bu farklılıkların arkasındaki nedenleri anlamak için teorik bir çerçeve oluşturmayı amaçlamaktadır. Sağlık hizmetlerinde nitel veri analizi tekniklerinin odaklanmış bir incelemesi de dahil olmak üzere nitel ve nicel kanıtlar kullanılmıştır. Daha önceki araştırmalarda sağlık çalışanları, hastalar ve politikacılarla yapılan görüşmelerden yararlanılmış ve veriler Atlas.ti yazılımı kullanılarak işlenmiştir. Araştırma, savunucu grupların, medyanın, politika yapıcıların ve akademisyenlerin etkisi de dahil olmak üzere paydaşların kararlarını ve algılarını dikkate alarak aşırı ve yetersiz taramanın gelişimine odaklanan ikinci bir kodlamadır. Bulgular, karmaşık karar alma sürecini ve çeşitli faktörlerin karşılıklı etkileşimini vurgulamaktadır. Çalışma, tarama kılavuzları ve uygulamalarındaki eğilimleri, varyasyonları ve ortaya çıkan temaları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the contentious issue of widespread population screening for cancer, which has led to significant variations in screening guidelines and their application in clinical practice. While guidelines should be based on medical evidence, their impact on actual practice remains limited. The study aims to construct a theoretical framework to understand the reasons behind these variations, exploring heterogeneity in screening tests. Previously collected qualitative evidence is employed, including a focused review of qualitative data analysis techniques in healthcare. Interviews with healthcare professionals, including patients, academics, clinicians, media and science reporters, and policy makers from guideline issuing organizations that were conducted in previous research are employed, with data processed using the Atlas.ti software. The research is a second coding that focuses on the evolution of over and under-screening, considering the decisions and perceptions of stakeholders, including the influence of advocacy groups, media, policymakers, and academics. The findings emphasize the complex decision-making process and the interplay of various factors between these groups. The study aims to uncover trends, variations, and emerging themes in screening guidelines and their actual practices.