Sağlıklı kadınlarda uygulanan yüz yüze ve çevrimiçi klinik pilates egzersizlerinin fiziksel uygunluk, psikososyal durum ve egzersiz inanışı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of face-to-face and online clinical pilates exercises on physical fitness, psychosocial status and exercise belief in healthy women
- Tez No: 846972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSOY COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma, sağlıklı kadınlarda uygulanan yüz yüze ve çevrim içi klinik pilates egzersizlerinin fiziksel uygunluk, psikososyal durum ve egzersiz inanışı üzerine etkilerinin araştırılması ve bu sonuçların gruplar arasında karşılaştırılması amacıyla yapıldı. Çalışmaya 18-45 yaş arasında 78 sağlıklı kadın dahil edildi. Katılımcılar yüz yüze klinik pilates grubu (n=26), çevrim içi klinik pilates grubu (n=26) ve kontrol grubu (n=26) olmak üzere rastgele üç gruba ayrıldı. Fiziksel uygunluğun değerlendirmesinde modifiye push up, anterior köprü, lateral köprü, biering sorensen, mekik, gövde fleksörleri endurans, otur uzan, otur kalk, zamanlı kalk yürü ve 6 dk yürüme testleri ile vücut kütle indeksi (VKİ) ve bel-kalça oranı ölçümleri kullanıldı. Psikososyal durumun değerlendirilmesinde sosyal görünüş kaygı ölçeği (SGKÖ) ve beden imajı ölçeği, egzersiz inanışının değerlendirilmesinde ise egzersiz inanışları anketi kullanıldı. Değerlendirmeler çalışma öncesinde ve 12 hafta sonunda olmak üzere tüm gruplarda yüz yüze olacak şekilde tekrarlandı. Çalışma gruplarındaki bireylere sözel bilgilendirmeye ek olarak 12 hafta boyunca haftada 2 kez olmak üzere aynı klinik pilates egzersiz programı uygulanırken, kontrol grubuna ise çalışma başlangıcında yalnızca sözel bilgilendirme verildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of face-to-face and online clinical pilates exercises on physical fitness, psychosocial status and exercise beliefs in healthy women and to compare these results between groups. Seventy-eight healthy women between the ages of 18 and 45 were included in the study. Participants were randomly divided into three groups: face-to-face clinical pilates group (n = 26), online clinical pilates group (n = 26) and control group (n = 26). In the evaluation of physical fitness, modified push up, anterior bridge, lateral bridge, biering sorensen, sit-up, trunk flexors endurance, sit and reach, sit-to-stand, timed up and go and 6-minute walk tests, as well as body mass index (BMI) and waist-hip ratio measurements were used. Social appearance anxiety scale (SSAS) and body image scale were used to evaluate the psychosocial status and exercise beliefs questionnaire was used to evaluate exercise beliefs. Evaluations were repeated face to face in all groups before the study and at the end of 12 weeks. In addition to verbal information, the same clinical pilates exercise program was applied to the individuals in the study groups twice a week for 12 weeks, while the control group was given only verbal information at the beginning of the study.