İletim tüneli kazılarında uygulanacak denetimli patlatmaların paleo-heyelanların üzerine etkisinin araştırılması
Evaluation of the effect of controlled blasting on paleo-landslides to be applied in conveyance tunnel excavations
- Tez No: 846973
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, Trabzon ili Araklı ilçesi sınırları içerisinde kurulması planlanan bir hidroelektrik santrali projesi kapsamında 4.700 metre uzunluğundaki iletim tünelinde gerçekleştirilecek patlatmaların üst kotlarda bulunan paleo-heyelanlara etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. İletim tünel güzergâhı ve çevresinde gerçekleştirilen 6 adet sondaj ve 4 farklı kuyuda yapılan presiyometre deneyleriyle paleo-heyelan malzemesinin jeoteknik özellikleri belirlenmiş, sondaj yapılamayan alanlarda 4 farklı profilde jeofizik ölçümler ifa edilmiştir. Güncel arazi çalışmalarının yanı sıra EİE tarafından 2004 yılında açılan sondaj kuyuları ve yerine getirilen çalışmaların ışığında, iletim tüneli kazısı esnasında oluşacak patlatma kaynaklı titreşimlerin etkisi göz önünde bulundurularak limit denge analizleri yapılmıştır. Deprem durumu, yağış etkisi ve patlatma kaynaklı titreşimlerin etkisi gibi farklı koşullara göre güvenlik sayısı değerleri hesaplanarak, kütle hareketi riski değerlendirilmiştir. Ortaya konulan analizler sonucunda üst kotlarda bulunan paleo-heyelanları harekete geçirebilecek en önemli etkenin deprem kaynaklı titreşimlerin olduğu görülmüştür. Bununla birlikte, verilen anlık şarj dikkate alınarak hazırlanacak uygun patlatma paterninde patlatma kaynaklı herhangi bir heyelan riskiyle karşılaşılmayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this project, it's aimed at the affects of explosions to paleo-landslides which take place on upper levels. These explosions are planned to be stated in 4700 meter-long conveyance tunnels as a part of the hidropower plants in Arakli, Trabzon. Geotechnical characteristics of paleo-landslide material are designated by pressure-meter experiments that are applied in 6 drilling projects and 4 boreholes which took place on the route of and around conveyance tunnels. Besides up-to-date studies, with the help of the studies by EIE in 2004 which include drilling projects and other projects, limit-balance analyses are done with the consideration of vibration that is caused by explosions which would happen during the construction of conveyance tunnels. The risk of mass movements are evaluated with calculated rate of security ration on various conditions which would be a part of earthquake situations, the affect of rain and vibration that are caused by explosions. As a result of analyses, it's concluded that the vibrations that are caused by earthquakes are the most crucial factors on the movement of paleo-landslide. In addition to this, it's determined that there would be no risk of landslide whatsoever originated from explosion of suitable pattern that is laid out with the consideration of instant charge.