Demir sülfat heptahidrat'ın alabalık (Oncorhyncus mykiss) yem rasyonlarına ilavesinin büyüme, antioksidan enzimler ve termal stres üzerine olan etkileri
The effects of the addition of iron sulfateheptahydrate to rainbow trout (Oncorhyncus mykiss) feedrations on growth, antioxidant enzymes, and thermalstress
  1. Tez No: 847002
  2. Yazar: ECE EVLİYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN TUFAN EROLDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada, bitkisel bazlı yem formülasyonuna farklı dozlarda demir ilavesinin jüvenil gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss) büyüme performansı, yem alımı, besinsel kompozisyon, sindirilebilirlik, demirle ilgili serum parametreleri ve gen ekspresyonu üzerindeki etkilerini değerlendirilmiştir. Ayrıca, balıklar termal strese maruz bırakılarak besleme ve termal stres sonundaki antioksidan enzimler ve bağışıklık ile ilgili bazı genlerin ekspresyonlarına etkisi incelenmiştir. Balıklar demir ilavesi olmayan (Fe0), 150, 300 ve 600 mg demir/kg yem (Fe150; Fe300; Fe600) ve ticari yemle (CMF) 60 gün boyunca beslenmiştir. Daha sonra su sıcaklığı günde 1 ºC arttırılarak, 7 günde 17 ºC'den 24 ºC'ye kadar çıkartılarak balıklar strese maruz bırakılmıştır. Besleme denemesi sonunda en iyi büyüme performansı Fe150, Fe300 ve CMF gruplarında bulunurken; sindirilebilirlik katsayıları (%ADC) Fe150 ve Fe300 gruplarında %90'ın üzerinde seyretmiştir. En yüksek CAT aktivitesi Fe150, Fe300 ve CMF gruplarında, en yüksek SOD seviyesi ise Fe150 grubundan elde edilmiştir. Besleme sonundaki karaciğerdeki HSP70, Cas3 ve IL1 mRNA gen ekspresyonları göz önünde bulundurulduğunda, Fe300 ve Fe600 gruplarındaki demir dozları balıklar için stres oluşturmuştur. Besleme finali ile karşılaştırıldığında, termal stres ile birlikte Fe0 haricindeki bütün grupların TBARS aktiviteleri düşmüştür. Termal stres sonrasındaki SOD aktiviteleri gruplar arasında farklılık göstermemiştir. CAT aktivitesi ise en yüksek Fe150 grubunda gözlenmiş ve Fe300 ve CMF grubu ile benzer sonuç göstermiştir. Termal stres sonunda, en uygun doz olarak kabul edilen Fe150 ve CMF gruplarında HSP70 mRNA ekspresyonu azalırken ve HSP90 mRNA ekspresyonu artmıştır. HSP90, Cas3 ve istatistiksel olarak anlamlı olmasada IL1 mRNA ekspresyonlarındaki artış Fe150 ve CMF gruplarındaki balıkların termal strese karşı başarılı bir şekilde yanıt geliştirebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different doses of iron addition to plant-based feed formulation on growth performance, feed intake, nutritional composition, digestibility, iron-related serum parameters, and gene expression in juvenile rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) were evaluated. Additionally, fish were exposed to thermal stress, and the effects of feeding and thermal stress on the expression of antioxidant enzymes and some immunity-related genes were examined. The fish were fed with no iron supplementation (Fe0), 150, 300, and 600 mg of iron/kg feed iron supplementated (Fe150; Fe300; Fe600) and commercial feed (CMF) for 60 days. Then, the fish were exposed to thermal stress by increasing the water temperature by 1 ºC per day, from 17 ºC to 24 ºC in 7 days. At the end of the feeding trial, the growth performance of the fish was best in the Fe150, Fe300 and CMF groups; Digestibility coefficients (%ADC) were found to be over 90% in the Fe150 and Fe300 groups. The highest CAT activity was obtained in the Fe150, Fe300 and CMF groups, and the highest SOD level was obtained in the Fe150 group. Considering HSP70, Cas3 and IL1 mRNA gene expressions, iron doses in the Fe300 and Fe600 groups caused stress for fish. Compared to the feeding final, TBARS activities of all groups except Fe0 decreased with thermal stress. SOD activities after thermal stress did not differ among the experimental groups. The highest CAT activity was observed in the Fe150 group and showed similar results with the Fe300 and CMF groups. At the end of thermal stress, HSP70 mRNA expression decreased and HSP90 mRNA expression increased in the Fe150 and CMF groups, which were considered the optimum dose. The highest CAT activity was observed in the Fe150 group and showed similar results with the Fe300 and CMF groups. After thermal stress, HSP70 mRNA expression decreased and HSP90 mRNA expression increased in the Fe150 and CMF groups, which were considered the optimum doses. The higher levels of HSP90, Cas3, and IL1 mRNA showed that fish in the Fe150 and CMF groups were able to respond well to heat stress.