Primer hiperparatiroidinin miyokardiyal repolarizasyon parametreleri üzerine etkisi
Effect of primary hyperparathyroidism on myocardial repolarization parameters
  1. Tez No: 847006
  2. Yazar: MÜJDAT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ DİKBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Giresun Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidi tanılı hastalarda serum parathormon (PTH) yüksekliği ve hiperkalseminin miyokardiyal repolarizasyon ve aritmi riski üzerine etkisinin araştırılması. Gereç ve Yöntem: Giresun üniversitesine 18/05/2021 – 18/05/2023 tarihleri arasında başvuran primer hiperparatiroidi tanısı alan; endokrinolojik, kardiyolojik ve metabolik hastalıkları olmayan 34 hasta çalışmaya dahil edildi. Kronik hastalık öyküsü olmayan 46 hasta kontrol grubu olarak seçildi. Hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo, eğitim durumu, sigara ve alkol kullanımı, kan basıncı, tanı anındaki serum Ca düzeyi, fosfor, 25 OH vitamin D, PTH, spot idrar kalsiyum (Ca), kreatinin, Glomerular Filtrasyon Hızı (GFR), alkalen fosfataz (ALP), düzeltilmiş Ca düzeyi, tp-e, Qt, Qtc, Tp-e/Qtc oranı olmak üzere birçok parametre kaydedildi. Bulgular: Demografik özellikler değerlendirildiğinde çalışmaya dahil edilen hasta grubunda yaş ortanca 53, kontrol grubunda yaş ortanca 50 olarak bulundu. Grupların boy ve kilo değerleri benzer bulundu (p≥0.05). Hasta grubunun sistolik /diastolik tansiyon ortanca ve nabız ortalama değerleri 115/70 mmhg ve 70/dakika; kontrol grubunda 120/70 mmhg ve 77/dk olup istatistiksel anlamlı farklılık izlenmemiştir (p≥0.05). Gruplar arasında cinsiyet dağılımı: 30 kişi kadın 4 kişi erkek; kontrol grubunda 40 kişi kadın, 6 kişi erkek olarak bulundu. Her iki grubun glukoz, üre, kreatinin, aspartat aminotransferaz, alanin aminotransferaz, total kolesterol, trigliserid, düşük dansiteli lipoprotein, yüksek dansiteli lipoprotein, tiroid stimulan hormon düzeyleri benzer idi (P≥ 0.05) (Tablo 5).
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated the effects of high level of parathyroid hormone and calcium on myocardial repolarization and risk of arrhythmia in patients who have been diagnosed primary hyperparathyroidism. Materials and Methods: We included the patients who have diagnosed with primary hyparparathyroidism and also admitted to Giresun University Education and Research Hospital between 18/05/2021 to 18/05/2023. The study group consisted of 34 patients who had not any endocrinological, cardiological and metabolic diseases. Fortysix patients without a history of chronic disease were selected as the control group. Patients' age, gender, height, weight, educational status, smoking and alcohol use, blood pressure, serum calcium (Ca), phosphorus, 25 OH vitamin D, parathormone, 24 hours urine Ca, GFR, alkaline phosphatase (ALP), corrected Ca level at diagnosis were recorded. Electrocardiographic parameters were recorded, including , tp-e, Qt, Qtc, Tp-e/Qtc ratio. Results: Median age was 53 in patient group and, was 50 in control group. Median length and weigth was same in both groups. Median systolic and diastolic blood pressure were 115/70 in patient group and, 120/70 in control group. Mean pulses was 70 in patient group, 77 in control group. There was not statistical significant difference between groups in terms of blood pressure and pulse values. Gender distribution between the groups was 30 women and 4 men in the patient group, and 40 women and 6 men in the control group. Glucose, urea, creatinine, aspartate aminotransferase, alanine aminotransferase, total cholesterol, triglyceride, low-density lipoprotein, high-density lipoprotein, and thyroid-stimulating hormone levels were found to be similar in both groups (P≥0.05).