Optimized stillinger-weber potentials for 1h, 1t and 1t′ phasesof ws2 for molecular dynamics studies: Thermal transport as anexample
Ws2'nin 1h, 1t ve 1t' fazları için optimize edilmiş stıllınger-weber potansiyelleri: termal taşıma örneği
- Tez No: 847007
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ GÜLSEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Grafenin ortaya çıkışı, 2D malzemelerin araştırılması ve çıktıların cihaz üretimi için kullanılması konusunda birçok araştırma çabasına yol açmıştır. Tek katmanlı geçiş metali diklorojenitler, farklı fazlarda sergilediği benzersiz özellikler nedeniyle çok yönlü cihaz uygulamalarında yüksek potansiyele sahip olan polimorfik bir malzeme sınıfına örnektir. Klasik Moleküler Dinamik hesapları, bu fazların termal ve mekanik özelliklerini incelemek için kullanılabilecek güçlü bir araçtır. Bu bağlamda, Parçacık Sürü Optimizazyonu yardımıyla WS2'nin ayrı ayrı 1H, 1T ve 1T fazları için Stillinger-Weber tipi potansiyeli geliştirdik. Bu potansiyellerin doğruluk sağlaması, fonon dağılım eğrilerinin karşılaştırılması, Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (YFT) ile hesaplanan karakteristik veriler ve polimorfik yapıların termal iletkenliğini değerlendirmek için yapılan“Non-Equilibrium Molecular Dynamic (NEMD)”simülasyonları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 1H ve 1T' için elde edilen termal iletkenlik sonuçları, Boltzmann Taşıma Denklemi kullanılarak hesaplanan birinci prensip tahminleri ile tutarlı uyum göstermektedir. 1T fazının“NEMD simülasyonu”, simetrik şekilde oluşum gösteren tutarsız toka yapısıyla dinamik istikrarsızlığı nedeniyle zorlayıcı olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The advent of graphene has poured numerous amount of research effort into the study 2D materials and utilizing it for device fabrication. Monolayer Transi- tion Metal Dichalcogenides are one such class of polymorphic material with high prospect in versatile device applications due to its unique properties exhibited across the various phases. Classical Molecular Dynamics is a powerful tool that can be utilized to study the thermal and mechanical properties of these phases. Considering this, we optimise Stillinger-Weber type Potential for the seperate 1H, 1T and 1T′ phases of WS2 using Particle Swarm Optimization. These potentials are validated by comparison of phonon dispersion curves, Density Functional The- ory (DFT) based target characteristic data and through an accuracy assessment conducted using Non-Equilibrium Molecular Dynamic (NEMD) simulations to evaluate thermal conductivity of the polymorphic structures. Thermal conduc- tivity results obtained for 1H and 1T′ are in good agreement with first principle predictions calculated using Boltzmann Transport Equation. NEMD simulation of 1T phase prove to be challenging due to its dynamic instability with incoherent buckle structure formation along the symmetric directions.