Kronik hepatit B'li hastalarda yapılan karaciğer biyopsileri ile noninvaziv fibrozis belirteçlerin retrospektif karşılaştırılması
Comparison of liver biopsies with noninvasive fibrosis markers in patients with chronic hepatitis B: A retrospective study
- Tez No: 847061
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM GÜREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Kronik Viral Hepatit B siroz ve hepatosellüler karsinoma neden olabilen ciddi bir sağlık sorunu olup tedavi kararının verilmesinde karaciğer fibrozis derecesi önemlidir ve fibrozisin belirlenmesinde altın standart yöntem karaciğer biyopsisidir. Ancak bu yöntem invaziv ve maliyetlidir. Bu nedenle fibrozis derecelendirmesi için noninvaziv ve ekonomik testlerin geliştirilmesi ve kullanılması önem taşımaktadır. Bu çalışmada Kronik Hepatit B hastalarında noninvaziv fibrozis belirteçleri ve viral parametreler ile histopatolojik parametreler arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçladık. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji Polikliniğine 2017-2022 yılları arasında başvuran Kronik Hepatit B tanısı alıp biyopsi yapılan 195 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların FİB4, APRI skorları hesaplanıldı. Histopatolojik parametreler ile APRI ve FİB4 skoru karşılaştırıldı. Ayrıca HBV DNA sayısına göre oluşturulan gruplarda patoloji verileri ile APRI ve FİB-4 skorları karşılaştırıldı. Çalışmamızda hastalar ilk planda Hastalar İshak fibrozis skorlarına göre iki gruba ayrıldı. İshak fibrozis skoru ≥ 3 olanlar anlamlı fibrozis grubu,
Özet (Çeviri)
Chronic Viral Hepatitis B is a significant health concern that can lead to cirrhosis and hepatocellular carcinoma. The determination of liver fibrosis degree plays a crucial role in making treatment decisions. The gold standard method for assessing fibrosis is liver biopsy. However, this method is invasive and expensive. Therefore, the development and utilization of non-invasive and cost-effective tests for fibrosis assessment are of great importance. In this study, we aimed to elucidate the relationship between non-invasive fibrosis markers and viral parameters with histopathological parameters in patients with Chronic Hepatitis B. A retrospective analysis was conducted on 195 patients diagnosed with Chronic Hepatitis B who underwent biopsy at the Gastroenterology Clinic of Bursa Uludağ University Faculty of Medicine Hospital between 2017 and 2022. The patients' FIB-4 and APRI scores were calculated. Histopathological parameters were compared with APRI and FIB-4 scores. Additionally, pathology data were compared with APRI and FIB-4 scores in groups formed based on HBV DNA levels. In our study, patients were initially divided into two groups based on Ishak fibrosis scores. Those with Ishak fibrosis score ≥ 3 were considered the significant fibrosis group, while those with scores < 3 were classified as the non-fibrosis patient group. For the APRI score, a cut-off value of 0.7 was calculated for the significant fibrosis group; at this value, an AUC value of 0.9 was found, with a sensitivity of 77.78% and specificity of 91.33%. As for the FIB4 score, a cut-off value of 1.57 was calculated for the significant fibrosis group; at this value, an AUC value of 0.85 was found, with a sensitivity of 71.11% and specificity of 91.33%.In the groups formed based on HBV DNA levels, an increase in HBV DNA levels was observed to correspond with an vi increase in the levels of Fibrosis score and HAİ, as well as APRI and FIB-4 scores. Our study demonstrated that both APRI and FIB-4 scores are statistically significant, displaying good effectiveness in indicating liver fibrosis. Furthermore, our study underscores the importance of APRI, FIB-4, and HBV DNA levels in predicting the histological condition of the liver in Chronic Hepatitis B