miR-4715-3p ve miR-5000-3P: Meme kanserinde potansiyel biyobelirteçler
miR-4715-3p and miR-5000-3P: Potential biomarkers in breast cancer
  1. Tez No: 847062
  2. Yazar: AYŞEGÜL CİHANGÖR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ ÖZBAŞ GERÇEKER, DR. ÖĞR. ÜYESİ TÜRKAN GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünya genelinde kadınlar arasında en sık görülen malignitelerden biri olan meme kanseri her yıl kadın nüfusunun %10-12'sini etkileyen ve dünya çapında 500.000'den fazla ölüme neden olan bir hastalıktır. Mikro RNA'lar (miRNA'lar) çoğu biyolojik süreçte önemli roller oynayan yaklaşık 22 nükleotit uzunluğundaki kodlamayan RNA'lardır. Bu çalışmada meme kanseri hastalarının tümörlü ve tümör çevresindeki sağlıklı normal dokularında miR-4715-3p ve miR-5000-3p ekspresyon düzeylerinin belirlenerek meme kanseri gelişimi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Meme kanseri tanısı almış 38 hastanın tümörlü ve sağlıklı doku örneklerinden RNA izolasyonu ve cDNA sentezi yapılmıştır. Dokulardaki miR-4715-3p ve miR-5000-3p ekspresyon düzeyleri RT-qPCR tekniği kullanılarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer, one of the most common malignancies among women worldwide, is a disease that affects 10-12% of the female population each year and causes more than 500,000 deaths worldwide. MicroRNAs (miRNAs) are non-coding RNAs about 22 nucleotides long that play important roles in almost all biological pathways. The aim of this study is to determine the expression levels of miR-4715-3p and miR-5000-3p in tumor tissues and surrounding healthy normal tissues of breast cancer patients and to investigate their relationship with breast cancer development. RNA isolation and cDNA synthesis were performed from the tumor and healthy tissue samples of 38 patients with breast cancer. Expression levels of miR-4715-3p and miR-5000-3p in these tissues were determined using RT-qPCR technique.