CFRP ile güçlendirilmiş betonarme kirişlerin kesme kapasitesine yüksek sıcaklık etkisi
Effect of high temperature on the shear capacity of CFRP reinforced concrete beam
- Tez No: 847100
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu yüksek lisans çalışmasında, CFRP ile güçlendirilmiş betonarme kirişin kesme kapasitesine yüksek sıcaklık etkisi araştırılmıştır. Beton sınıfı C30/37, donatı sınıfı B420C olarak belirlenmiştir. Eurocode2, ACI318, TS500 olmak üzere 3 farklı standarda göre kesme hesabı yapılmıştır. Sonuçlara göre Eurocode2 hesaplarda daha güvenli sonuçlar vermektedir. CFRP'nin kesme hesabına katkısı ACI440 standardına göre incelendiğinde şerit genişliği azaldığında CFRP'nin kesme hesabına katkısı da azalmaktadır. Aynı zamanda 45° olarak yerleştirilen CFRP uygulamasında kesme hesabına katkı en yüksek oranda elde edilmiştir. Betonun ve donatının sıcaklığa bağlı değişen değerlerinin hesabında Eurocode'dan faydalanılmıştır. Sıcaklık etkileri arttığında beton ve donatının350℃'ye kadar kesme kapasitelerinin çok fazla değişmediği, 700℃'den sonra dayanımların çok küçük değerlere düştüğü görülmüştür. CFRP'nin malzeme özelliklerinin sıcaklığa bağlı değişim hesaplarında Saafi (2002)'nin önerdiği bağıntıdan faydalanılmıştır. CFRP yüksek sıcaklık etkilerine maruz kaldığında 400℃'den itibaren ise bağ mukavemeti ihmal edilebilir seviyelere düşmektedir. Eğer CFRP için uygun bir yalıtım sistemi seçilirse yüksek sıcaklık altında şerit kendini koruyabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's study, the effect of high temperature on the shear capacity of CFRP reinforced concrete beam was investigated. Concrete class is determined as C30/37 and reinforcement class is determined as B420C. Cutting calculations were made according to 3 different standards: Eurocode2, ACI318, TS500. According to the results, Eurocode2 provides safer results in accounts. When the contribution of CFRP to the cutting calculation is examined according to the ACI440 standard, when the strip width decreases, the contribution of CFRP to the cutting calculation also decreases. At the same time, the highest contribution to the cutting calculation was achieved in the CFRP application placed at 45°. Eurocode was used to calculate the changing values of concrete and reinforcement depending on temperature. It has been observed that when temperature effects increase, the shear capacities of concrete and reinforcement do not change much up to 350℃, and after 700℃ the strengths decrease to very small values. The equation suggested by Saafi (2002) was used in the temperature-dependent change calculations of CFRP's material properties. When CFRP is exposed to high temperature effects, the bond strength drops to negligible levels after 400℃. If a suitable insulation system is selected for CFRP, the strip can protect itself under high temperatures.