Design and fabrication of high-power laser diode bar
Yüksek güçlü diyot lazer bar tasarımı ve fabrikasyonu
  1. Tez No: 847109
  2. Yazar: SERDAR ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİNGÜL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Optik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yarı iletken lazerler, hızlı gelişimleri ve çeşitli endüstrilerdeki yaygın entegrasyonları ile geleneksel yöntemlerin yerini alan dönüştürücü bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Malzeme işleme, temperleme, tavlama ve bükme gibi fiziksel şekil değişikliklerini içeren endüstrideki etkisini artırmaktadır. Lazer diyot çubukları, bu işlemlerde giderek daha fazla kullanılmakta ve belirli gereksinimleri karşılamak için optik gücü ve ışın boyutlarını kolayca ayarlama avantajı sunmaktadır. TÜBİTAK-1004 projesinin bir parçası olan bu tez, cam yüzeylerde ısıl işlem süreçlerini yürütmek üzere tasarlanmış bir sistem için lazer diyot çubuğu üretiminin ayrıntılarını araştırmaktadır. Yüksek güçlü lazer diyot çubukları kullanılarak, 1 cm'lik çubuklarla 100 W'ı aşan optik güce ulaşılması hedeflenmektedir. Odak noktası, geleneksel olarak büyük ve enerji yoğun fırınlarla uygulanan bir görev olan gümüş katmanlı kaplamalar içeren cam yüzeylere bu çubuklarla ısıl işlem uygulamaktır. Geleneksel yöntemlerin aksine, lazer diyot çubuklarının entegrasyonu, tam olarak ihtiyaç duyulan yerlerde lokalize ısıtma sağlar, enerji tüketimini ve işlem süresini önemli ölçüde azaltır. Çeşitli cam işlemlerinde ısı dağılımının kontrolü, ilgili süreçlere esneklik kazandırabileceğinden cam endüstrisinde önemli etki yaratma potansiyeline sahiptir. Bu tez, 158 W çıkış gücüne ulaşan yüksek güçlü lazer diyotların üretimini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda pratik uygulamalarını da sergiliyor. Kaplanmış cam yüzeyler üzerinde gerçekleştirilen ısıl işlemler analiz edilmiştir. Bu çalışmada sunulan sonuçlar, endüstriyel uygulamalar için bu lazer diyotların uygulanmasını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Semiconductor lasers have emerged as a transformative technology replacing conventional methods with their rapid evolution and widespread integration across various industries. It is increasing its impact in the industry involving material processing, tempering, annealing and bending. Laser diode bars are increasingly utilized in these processes, offering the advantage of easily adjusting the optical power and beam dimensions to meet specific requirements. This thesis as part of the TUBITAK-1004 project, investigates the details of laser diode bar fabrication for a system designed to execute heat treatment processes on glass surfaces. Utilizing high-power laser diode bars, the goal is to achieve optical power exceeding 100 W using 1-cm bars. The focus is to apply heat treatment by these bars to glass surfaces containing coatings with silver layers, a task traditionally implemented with large and energy-intensive furnaces. In contrast to traditional techniques, the use of laser diode bars provides precision targeted heating, considerably reducing energy usage and processing time. Heat distribution management in various glass treatments has the potential to transform the glass industry by adding flexibility to the relevant processes. This thesis demonstrates the fabrication of high-power laser diodes achieving an output power of 158 W, also showcases their practical application. The conducted heat treatments on coated glass surfaces are analyzed. The outcomes presented in this study demonstrate an outlook of the implementation of these laser diodes for industry.