Capsaicinin MDA-MB-231 hücre hattına etkisi ve sodyum selenitin koruyucu rolünün belirlenmesi
Effects of capsaicin on cell line of MDA-MB-231 and protective role of sodium selenite
  1. Tez No: 847119
  2. Yazar: BEDİHA KÖSE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Capsaicin, acı biberde etken madde olarak bulunan kuvvetli, acı, beyaz, kokusuz, dimetilsülfoksit (DMSO)'da çözünebilen, toksik etkisi olan bir maddedir. Daha önce mide, kolon, prostat gibi kanser türlerinde tümörün büyüme hızını azalttığı belirlenen Capsaicin ve sodyum selenit etken maddelerinin etkileri MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattına; MTT, Comet, apoptoz nekroz, MDA ve antioksidan enzim aktiviteleri yöntemleri ile belirlenen dozlarda uygulanarak araştırılmıştır. Capsaicin'in LD50 değeri 50 μM olarak bulunmuştur. Yapılan sitotoksisite analiz sonuçlarına göre, Capsaicin konsantrasyonun artışına bağlı olarak hücre canlılığının azaldığı tespit edilmiştir. Hücrelerdeki DNA hasar tespiti için comet analizine göre kontrol grubu, 25, 50, 100 μM Capsaicin ve 5 nM sodyum selenit uygulanan gruplarda DNA kuyruk yüzdesi, kuyruk uzunluğu ve kuyruk momenti değerlerinde doz artışına bağlı olarak DNA hasarı belirlenmiştir. Artan dozlarda Capsaicin ve sodyum selenit uygulamasından sonra en yüksek apoptotik hücre sayısında 100 μM Capsaicin ve 5 nM sodyum selenit konsantrasyonunda ulaşılmıştır. En yüksek nekrotik hücre sayısı, apoptotik hücre sayısına paralel şekilde 100 μM Capsaicin ve 5 nM sodyum selenit konsantrasyonunda gözlemlenmiştir. Malondialdehit (MDA) seviyesi ve antioksidan savunma sistemi enzimlerinden; süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve glutatyon peroksidaz (GPx) enzim aktiviteleri için kontrol ve uygulama grupları spektrofotometrede ölçülerek karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmelerde MDA miktarı artarken, antioksidan enzim aktivitelerinde ise azalış gözlenmiştir. Bu çalışmaların ışığında Capsaicin'in insan meme kanseri hücre hattı MDA-MB-231 üzerinde in vitro koşullarda toksik etkiye neden olduğu, sodyum selenitin ise Capsaicin ile birlikte sinerjit etki göstererek üreme hızını azalttığı çalışılan parametreler kapsamında tespit edilmiştir. Mevcut çalışma bu konuda yapılmış literatüre katkı sağlayacak bir çalışma olup bundan sonraki kapsamlı çalışmalara da ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Capsaicin is a strong, bitter, white, odorless, DMSO, toxic substance found as a active ingredient in hot pepper. Effects of capsaicin and sodium selenite active substances, which have previously been determined to reduce the growth rate of the tumor in cancer types such as stomach, colon, prostate; MTT, Comet, apoptosis necrosis, to the MDA-MB-231 breast cancer cell line, MDA and antioxidant enzyme activities have been investigated by applying the doses determined by the methods. The value of Capsaicin'in LD50 was found to be 50 μM. According to the results of cytotoxicity analysis, it was determined that cell viability decreased due to increased concentration of Capsaicin. According to the comet analysis for DNA damage detection in the cells, the control group, 25, 50, 100 μM Capsaicin and 5 nM sodium selenite in the groups applied DNA tail percentage, the, DNA damage was determined due to increased dose in tail length and tail moment values. After increasing doses of Capsaicin and sodium selenite, the highest number of apoptotic cells was reached at a concentration of 100 μM Capsaicin and 5 nM sodium selenite. The highest necrotic cell count was observed at a concentration of 100 μM Capsaicin and 5 μM sodium selenite in parallel with the number of apoptotic cells. Control and application groups for malondialdehyde (MDA) level and antioxidant defense system enzymes; superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and glutathione peroxidase (GPx) enzyme activities were evaluated in comparison with spectrophotometry. In the evaluations, the amount of MDA increased, while the decrease in antioxidant enzyme activities was observed. In light of these studies, Capsaicin'in human breast cancer cell line MDA-MB-231 caused toxic effects in vitro conditions in, sodium selenite, on the other hand, has been determined within the scope of the parameters that have been studied to reduce the reproductive rate by showing synergit effect with Capsaicin. The current study will contribute to the literature on this subject and will shed light on the comprehensive studies afterwards.