Farklı yüzey pürüzlendirme yöntemleri ile hazırlanan monolitik zirkonyanın titanyum alaşım ile olan makaslama bağlanma dayanımının farklı simanlar kullanılarak in vitro incelenmesi
In vitro investigation of shear bond strength of titanium alloy bonded to monolithic zirconia prepared via different surface roughening methods using different cements
  1. Tez No: 847120
  2. Yazar: GÜLAY ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ UMUT ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Farklı yüzey pürüzlendirme yöntemleri kullanılarak Y-TZP içerikli zirkonyanın titanyum alaşım ile olan makaslama bağlanma dayanımını 4 farklı siman kullanarak değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: CAD/CAM teknolojisi kullanılarak disk şeklimde 80'ar adet titanyum (CopraTi-5 Whitepeaks, Essen, Almanya) ve monolitik zirkonya (GC Inıtial Zirconia UHT, Tokyo, Japonya) disk elde edildi. Tüm titanyum diskler parlatılarak 50 μm alüminyumoksit (Al2O3) kumlama yapıldı ve monolitik zirkonya diskler silikon karbon kağıtla parlatıldıktan sonra ve yapıştırma yüzeyleri pürüzlendirme yöntemlerinden 50 μm Al2O3 kumlama ve tribokimyasal kaplama (CoJet, 3M ESPE, Seefeld, Almanya) yapılacak şekilde, 4 alt gruba ayrıldı (n=10). Fuji I, FujiCEM Evolve, G-CEM ONE ve G-CEM LinkForce (GC, Tokyo, Japonya) simanları kullanılarak titanyum diskler ile simante edildi. 24 saat sonra makaslama bağlanma dayanımı (SBS) testi Universal test cihazında yapıldı. Kırılma tipleri SEM cihazında incelendi ve analizinde tek yönlü varyans analizi, yöntem ve simanlara göre SBS analizi için iki yönlü varyans analizi kullanıldı. Çoklu karşılaştırmalar Tukey HSD ile incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the shear bond strength of Y-TZP zirconia with titanium using different surface roughening methods with using 4 different cements. Materials and Methods: 80 disc-shaped titanium (CopraTi-5 Whitepeaks, Essen, Germany) and monolithic zirconia (GC Initial Zirconia UHT, Tokyo, Japan) discs were obtained by using CAD/CAM technology. All titanium discs and monolithic zirconia 40 discs were polished and sandblasted with 50μm aluminumoxide (Al2O3). The other 40 discs was tribochemical silica coated (CoJet, 3MESPE, Seefeld, Germany) and were divided into 4 groups (n=10), which were cemented using Fuji I, FujiCEM Evolve, G-CEM ONE and G-CEM LinkForce (GC, Tokyo, Japonya). After being kept in distilled water for 24 hours, shear bond strength (SBS) test was performed in a Universal test device. Fracture patterns were examined using SEM and one-way ANOVA test was used for the analysis of fracture types. Two-way ANOVA test was used for the evaluation of SBS. Multiple comparisons were analyzed using the Tukey HSD.