Metal nanopartikül katkılı indirgenmiş grafen oksit nanokompozitlerin yeşil sentez ile elde edilmesi, karakterizasyonu, sitotoksik, antioksidan ve elektrokimyasal potansiyellerinin belirlenmesi
Obtaining metal nanoparticle doped reduced graphene oxide nanocomposites using green synthesis, characterization, determination of their cytotoxic, antioxidant and electrochemical potentials
- Tez No: 847134
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA BİNZET, DOÇ. DR. ERSAN TURUNÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Kimya, Biology, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tez çalışmasında tam parazit Orobanchae aegyptiaca Perss. bitki eksraktı aracılığıyla ilk defa indirgenmiş grafen oksit ve indirgenmiş grafen oksit metal nanokompozitleri (iGO-Ag, iGO-Au, iGO-Pd) sentezlenmiştir. Elde edilen yapıların oluşumları ve özellikleri UV-Vis spektroskopisi, X ışınları kırınımlı diffraktiyometrisi (XRD), Taramalı elektron mikroskopu (SEM), Geçirimli elektron mikroskopu (TEM), X-Işınları fotoelektron spektroskopisi (XPS) ile belirlenmiştir. UV-Vis spektroskopisi sonuçları grafen oksitin ve metal tuzlarının bitki eksraktında yer alan fitokimyasallar aracılığıyla indirgendiğini ve nanokompozit yapılarının oluşumunu doğrulamaktadır. SEM ve TEM analizleri metal nanoparçacıkların iGO yüzeyinde homojen şekilde dağılım gösterdikleri gözlenmiştir.Tez kapsamında elde edilen yapıların sitotoksik, antioksidan ve elektrokimyasal potansiyelleri belirlenmiştir. Sentezlenen iGO, iGO-Ag, iGO-Au ve iGO-Pd nanokompozitleerin insan lenfosit hücre kültürlerinde farklı etkilere neden oldukları belirlenmiştir. iGO ve iGO-Pd nanokompozit yapısının diğer sentezlenen maddelere (GO, iGO-Ag ve iGO-Au) göre hücre canlılığını daha fazla oranda azalttığı tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca sentezlenen yapıların antioksidan potansiyelleri çeşitli in vitro testler ile belirlenmiştir. Antioksidan testler sonucunda elde edilen grafen tabanlı malzemelerin orta derecede antioksidan potansiyele sahip oldukları belirlenmiştir. iGO-Ag, iGO-Au ve iGO-Pd nanokompozitlerin elektrokimyasal potansiyelleri metronidazolün elektrokimyasal indirgenme reaksiyonunda test edilmiştir. Bu amaçla nanokompozit ile modifiye edilmiş karbon pasta elektrotlar (KPE) hazırlanmıştır. Daha sonra hazırlanan modifiye KPE′ler metronidazolün elektrokimyasal davranışının incelenmesinde kullanılmış ve hazırlanan KPE′lerin metronidazolün elektrokimyasal indirgenmesinde iyi cevap verdikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In thesis study we synthesized reduced graphene oxide and reduced graphene oxide metal nanocomposite via by parasitic Orobanchae aegyptiaca Perss. at first time. The obtained nanostructures characterizated using UV-Vis spectroscopy, X- Ray diffractiometer (XRD), Scanning electron microscope (SEM), Transmission electron microscope (TEM) and X-Ray photoelectron spectroscopy (XPS). UV-Vis spectroscopy results confirm that graphene oxide and metal salts are reduced simultaneously by the phytochemicals contained in the O. aegpytiaca extract. The morphologies of the graphene based materials were examined by SEM and TEM analysis and it was observed that the metal nanoparticles were distributed homogeneously on the surface of the reduced graphene oxide. Cytotoxic antioxidant and electrochemical potentials of the structures obtained within the aim of the thesis study were determined. The synthesized graphene based materials has showed different effects in human lymphocyte cells. It has been observed that rGO and rGO-Pd nanocomposite structure has a lower cell life groups than other synthesized substances. In this study, the antioxidant activity of synthesized graphene based structures was determined by performing various in vitro tests. As a result of antioxidant tests, it was determined that the synthesized graphene based materials obtained had moderate antioxidant potential. In this study that carbon paste electrodes (CPE) were prepared with the obtained rGO and metal-doped rGO nanocomposites, and their electrochemical characterizations were examined by cyclic voltammetry (CV) technique. Then, the prepared modified KPEs were used to examine the electrochemical behavior of metronidazole and it was observed that the prepared KPEs responded well to the electrochemical reduction of metronidazole.