Gökova Körfezi-Değirmen Bükü'nde sepet avcılığının araştırılması
Investigation of pot in Gökova Bay-Değirmen Bükü
  1. Tez No: 847153
  2. Yazar: OLCAY TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Gökova Körfezi (Değirmen Bükü)'nde sepet ile balık avcılığı araştırılmıştır. Araştırmada av kompozisyonu içindeki balık türleri ve miktarları, balık türlerinin pazarlamadaki paylarının tespiti, boy-ağırlık ilişkileri ve CPUE değerlerinin hesaplanması amaçlanmıştır. Bu çalışma 20 Ekim 2021 - 20 Eylül 2022 tarihleri arasında Gökova Körfez'inde (Değirmen Bükü) gerçekleştirilmiştir. Araştırmada üstten tek girişli galvaniz metal telden üretilmiş sepetler kullanılmıştır. Sepetlerde yem olarak ekmek kullanılmıştır. Çalışma boyunca 55 avcılık operasyonunda 23 balık türene ait 919 birey elde edilmiştir. Tüm av kompozisyonu içerisinde sokar balığı (S. rivilatus) 658 adet (%72) ile en baskın tür olmuştur. S. rivulatus, S. cirrhifer, S. aurata, O. melanura, D. vulgaris, D. puntazzo, D. dentex, C. labrosus negatif allometrik (b3); Sarpa salpa izometrik büyüme (b=3) gösterdiği tespit edildi. Gökova körfezinde kullanılan sepetlerin birim çabadaki av miktarları (CPUE) ortalama 24,20 g/sa olarak tespit edildi. En yüksek CPUE 42,96 g/sa ile Ekim ayında, en düşük CPUE 6,25 g/sa ile Şubat ayında bulundu. Sonuç olarak; bu araştırma Gökova körfezi sepet balıkçılığı hakkında bazı bilgiler sunmaktadır. Ticari sepet balıkçılığı şu anda balıkçılık sektörünün küçük bir bölümünü oluştursa da, bilim camiası sepet gibi düşük etkili av araçlarının kullanımını teşvik ediyor. Bu nedenle, sepet avcılığının geliştirilmesi için sepet giriş tipleri, kullanılan yem, sepet boyutları, kullanıldığı derinlik, üretildiği malzeme gibi etkenler değiştirilerek araştırmalar arttırılmalıdır. Sorumlu, ilkeli ve sürdürülebilir balıkçılık için birçok özelliğiyle sepetlerin gelecekte balık avcılığında önemli bir yer sahibi olacakları öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, pot fishing was investigated in Gökova Bay (Değirmen Bükü). In the research, it was aimed to determine that the fish species and amounts in the catch composition, the share of fish species in the marketing, the length-weight relationships and the calculation of CPUE values. This study was carried out between 20 October 2021 - 20 September 2022 in Gökova Bay (Değirmen Bükü). In the research, pots made of galvanized metal wire with single entry from the top were used. Bread was used as bait in pots. During the study, 919 individuals belonging to 23 fish species were obtained in 55 fishing operations. Among the whole catch composition, marbled spinefoot (S. rivilatus) was the most dominant species with number of 658 (72%). The growth type of M. surmuletus, M. barbatus, L. sceleratus, B. boops, E. aeneus, D. annularis was determined as positive allometry(b>3) and S. rivulatus, S. cirrhifer, S. aurata, O. melanura, D. vulgaris, D. puntazzo, D. dentex, C. labrosus was determined as negative allometry (b