On the representation problem of polyadic algebras and related structures
Polyadik Cebirlerin ve İlişkili Yapıların Temsil ProblemiÜzerine
  1. Tez No: 847171
  2. Yazar: MOHAMED KHALED MOHAMED ISMAIL KHALIFA
  3. Danışmanlar: PROF. TAREK SAYED AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cairo University (جامعة القاهرة)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, sonlu boyutlu polyadik cebirler ve ilişkili yapıların temsil problemini silindirik cebirler ve diyagonal serbest cebirler ile birlikte işlemekteyiz. Temsilin farklı türleri üzerinde yoğunlaşacağız. Bir tanesi, keyfi konjonksiyonları (ve disjonksiyonları) koruyarak onları teorik kesişimler (ve birleşimler) kümesine taşıyan tam temsil kavramıdır. Temsilin diğer türleri dikkate alınan cebirlerin atom yapıları ile ilişkilidir. Bunlar güçlü bir şekilde temsil edilebilir atom yapıların ve zayıf bir şekilde temsil edilebilen atom yapıların sınıflarıdır. Geniş kapsamlı olarak Hirsch ve Hodkinson tarafından cebirsel mantık çerçevesinde sunulan ve tanıtılan graflar ve oyunlar kullanıyoruz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we study the representation problem for nite dimensional polyadic algebras and related structures, including cylindric algebras and diagonal free algebras. We will concentrate on several types of representations. One is the notion of complete represen tation, where a complete representation is one that preserves arbitrary meets (and joins) carrying them to set theoretic intersections (and unions). The other types of representations have to do with atom structures of alge- bras considered. These are the classes of strongly representable atom structures and weakly representable atom structures. We extensively use graphs and games as introduced in algebraic logic by Hirsch and Hodkinson.