Çırpan kanatlı dikey kalkış yapabilen sinek kuşu benzeri mikro hava aracı tasarımı ve imalatı
Design and manufacturing of a hummingbird-like micro air vehicle capable of vertical take-off with flapping wings
- Tez No: 847172
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez sinek kuşu benzeri iki kanatlı kuyruksuz hava aracı tasarımı ve imalatı hakkındadır. Genel olarak bu robot tasarımı, tahrik elemanı, dişli grubu, kanat tahrik mekanizması ve kanatlardan oluşmaktadır. Bir adet 8520 DC motoru 23:1 dişli oranına ve 0.5 modül iki kademeli dişlileri tahrik etmektedir. Kanatlar teorik olarak 22 Hz kanat çırpma frekansı dikkate alınarak hesaplanmıştır. İmalatı yapılan hava aracında toplamda 30 gram ağırlığında ve 22 cm kanat açıklığına sahiptir. Bölüm 1' de insansız hava araçlarının tarihsel geçmişinden, sınıflandırılmasından ve kullanıldığı alanlardan bahsetmektedir. Sinek kuşu robotları hakkında bilgiler verilmiş ve yapılan eski çalışmalardan detaylı olarak bahsedilmiştir. Bölüm 2' de tasarım ve hesaplama çalışmaları anlatılmıştır. Kullanılan mekanizmanın kinematik konum analizi yapılmıştır. Konum denklemleri kullanılarak“fmincon”doğrusal ve/veya doğrusal olmayan çözüm algoritması ile optimizasyon çalışması yapılmıştır. Bölüm 3' te yapılan imalat çalışması ve deney verilerinden bahsetmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about the design and fabrication of a hummingbird-like biplane tailless aircraft. In general, this robot design consists of a drive element, gear train, wing drive mechanism and wings. One 8520 DC motor with a gear ratio of 23:1 drives 0.5 module two-stage gears. The wings are theoretically calculated considering a flapping frequency of 22 Hz. The manufactured aircraft weighs 30 grams in total and has a wingspan of 22 cm. In Chapter 1, the historical background, classification and application areas of unmanned aerial vehicles are mentioned. Information about hummingbird robots is given and previous studies are mentioned in detail. In Chapter 2, design and computational studies are described. The kinematic position analysis of the mechanism used is performed. Using the position equations, an optimization study was performed with the“fmincon”linear and/or nonlinear solution algorithm. Section 3 discusses the manufacturing work and experimental data.