Dane buğday, öğütülmüş dane buğday ve dane buğday-öğütülmüş dane buğday karışımının broiler civcivlerinde performansa olan etkisi
The Effect of whole wheat, ground wheat, whole wheat-grind wheat on broyler
  1. Tez No: 84718
  2. Yazar: YASEMİN AĞYÜZLÜ ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT, YRD. DOÇ. DR. FÜSUN KOÇ, YRD. DOÇ. DR. OKAN GAYTANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 24
Özet
ÖZET Bu araştırma öğütülmüş buğday beslemesinin 2 ve 5 hafta arasındaki karışık cinsiyetti Roos PM3 broyler civcivleri üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla kurulmuştur. Deneme üç farklı deneme yemiyle 6 bölmede rasgele seçilmiş 10'ar civciv üzerinde yapılmıştır. Deneme gruplarına %30 öğütülmüş buğday, 50/50 öğütülmüş -dane buğday ve dane buğday %30 oranında büyütme yemi ile verilmiştir. Yerde yetiştirme metoduyla 180 civciv 2.haftanın sonuna kadar standart broyler başlama yemiyle yenilenmiştir. 18 kümes bölmesi kurulmuştur ve her birine 10'ar civciv gelişigüzel dağıtılmıştır. 3 deney yemi 6 kümes bölmesine 3. haftadan 5. haftanın sonuna kadar verilmiştir.Denemenin sonucunda dane buğday ve öğütülmüş buğday birbiriyle kıyaslandığında öğütülmüş buğday yerine dane buğday verilmesinde performans bakımından hiçbir fark görülmemiştir. ANAHTAR KELİMELER: Broyler, dane buğday, öğütülmüş buğday
Özet (Çeviri)
SUMMARY An experiment was conducted to examine the effect of feeding whole wheat on 2 wk old mixed sexes Ross-PM3 broilers up to 5 wk of age. The experiment was planned according to completely randomized design by consisting three treatments at 6 replications with 10 birds in each experimental unit The treatment groups were consisted by inclusion of ground wheat, 50/50 whole / ground wheat and whole wheat at 30% levels in the broiler growing diet formulated according ot NRC(1994) recommedations. 180 birds were fed with standard broiler starter (NRC, 1994) up to end of 2nd week on floor management system. Then they were randomly distributed to 18 floor pen as to fed for 3 week till the end of 5th week of age. KEYWORDS:Broiler5 whole wheat, grind wheat.