Standart şaraplık üzüm çeşitlerinin hasat olgunluğunda esas alınacak fiziksel kalite özelliklerinin belirlenmesi
An experiment to find out physical quality specifications will betaken as basis for harvest maturuty for standart whe grape types
  1. Tez No: 84719
  2. Yazar: ASLI AKAN MERCANGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırma standart şaraplık üzüm çeşitlerinin hasat olgunluğunda esas alınacak fiziksel kalite özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaçla hasat döneminde 26 adet şaraplık üzüm çeşidinden alman örneklerde salkım eni ve boyu (cm),tane eni ve boyu (mm), salkım ağırlığı (g),salkım iskeleti uzunluğu (cm),salkım sıklığı (adet/cm3),tane eti sertliği (g),tane yarılma direnci (g),tane elastikiyeti (g/mm),toplam eriyebilir kuru madde oranı (%),asit oranı (g/L), çekirdek sayısı (adet),tane yarılma kuvveti (g),bome derecesi, salkım ve tane şekli ile tane rengi saptanmıştır.Her karakter çeşitlere göre istatistiksel olarak karşılaştınlmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been realised in order to find out standart wine grape types, physical quality specifications that will be taken as basis for harvest maturity. For this scope,in the harvest period,by using samples of 26 different wine grape type the search has been done so as to cluster width and length (cm),berry width and length (mm),cluster weigth (g),cluster rachis length (cm),length of cluster rachis (cm),cluster compactness (berry/cm3),berry firmness (g),berry cradling resistance (g),berry elasticity (g/mm),total percentage of total soluble solids (%),titrable acidity (%),number of seed (perberry),berry removal force (g),degree of bome,shape of cluster and berry, colour of berry,flavour of berry. Each grape character is compared to its own type statistically.