Sebze fidesi yastıklarında buğday samanı, ayçiçeği sapı ve üzüm cibresinin ısı enerjisi kaynağı olarak kullanılabilirliğinin belirlenmesi
The Use of wheat straw, sunflower straw and grape pomace as a heat source in hotbeds
  1. Tez No: 84720
  2. Yazar: SIDDIK SAMİ ALİBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ŞALK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bu deneme Şubat-Mayıs 1997 döneminde Tekirdağ Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Araştırına sahasındaki yastık alanında yürütülmüştür. Bölgede kolay temin edilebilen cibre, buğday samanı ve ayçiçeği sapının sıcak yastıkta kullanılabilirliği üzerine çalışılmıştır. Bu tarımsal atıkların sıcak yastıkta kullanılabilirlikleri; yastık içi sıcaklığı, yastık harcı sıcaklığı, ortalama çıkış gün sayısı, çıkış yüzdesi, yaprak sayısı, toplam yaprak ağırlığı, toprak üstü fide ağırlığı, toplam fide ağırlığı, gövde yüksekliği ve gövde çapı ölçüm, sayım ve tartımlarıyla tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre cibrenin, buğday samanı ve ayçiçeği sapına göre sıcak yastıkta kullanımı; yastık içi sıcaklığını ve tohumların erken çimlenmesini sağlamada avantaj sağlamaktadır. Fide özellikleri üzerine yapılan çalışmalarda en yüksek değerler yine cibrede elde edilmiştir. Yapılan çalışmalarda sadece çıkış yüzdesi üzerine en iyi ayçiçeği sapı olduğu belirlenmiştir. Cibrenin buğday samanı ve ayçiçeği sapı ile karışım olarak kullanımı buğday samanı ve ayçiçeği sapına göre daha iyi sonuç vermiştir. Soı.uç olarak cibrenin sıcak yastıkta ısı sağlayıcı materyal olarak kullanımı buğday samanı ve ayçiçeği sapına göre, yastık içi sıcaklığını ve erken çıkış sağlamada avantaj sağlamaktadır. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY This investigation was carried out between February and May 1997, in the hotbed of the department of Horticulture of Tekirdağ Agricultural Faculty. The aim of the investigation İ9 to search the feasibility of grape pomace, weat and sunflower straw and the mixture of these material as a heat source instead of horse manure in a hotbed. For this purpose hotbed inner air and root medium tempature, number of days to and percentage of germination, leaf number, total leaf weight, total and rootless seedling weight, stem height and diameter were investigated. According to the results obtained pomace has an advantage in comparison to wheat and sunflower straw for earliness in germination and maintains high temperatures in the frame than others. This advantage is also seen in the seedling characters mentioned above. Only percentage of germination was found to be higher in sunflower straw. Mixture of pomace with wheat and sunflower straw gives better results than sole use of wheat and sunflower straws. Finally it can be said that, the use of pomace as a heat source gives an advantage in internal bed temperature and early germination than wheat and sunflower straws. IV