Telsiz ve mobil lan sistemleri için routing optimizasyonları ve protokolleri
Routing optimizations and protocols for wireless and mobile lan networks
- Tez No: 84721
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BULUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 242
Özet
ÖZET Bünyesinde gezici birimlerin yer aldığı ağlara mobil ağlar adı verilmektedir. Mobil ağlar konusunda pek çok çalışma yapılmaya başlanmış olup halen devam etmektedirler. Bu konuyla ilgili ilk standart IETF'nin Mobil İP protokolüdür. Bu protokolde görülen performans kaybı nedeniyle Carneige Mellon Üniveristesinde bazı çalışmalar yapılmış ve Yönlendirme iyileştirmesi adı verilen bir takım ek iyileştirmeler geliştirilmiştir. LAN gibi küçük ağ sistemleri düşünüldüğünde, WAN ve internet gibi geniş alanlara yayılmış sistemlere nazaran bu protokoller ve çalışma şekilleri oldukça ağır ve hantal kalmakta, ayrıca performansı düşük yapıların oluşmasına sebebiyet vermektedirler. Bu gibi olumsuz etkilerin yanında maliyeti de gereksiz yere artırmaktadırlar. Bu nedenlerle bu tez çalışmasında LAN yapılarında gezici birimleri destekleyecek, performansı yüksek ve daha ekonomik yapılar üzerinde çalışılmış ve sonuç olarak üç farklı yapı önerilmiştir. Ayrıca Mobil Host Servis Protokolü adı verilen yeni bir protokol tasarlanmış ve her bir yöntem için birer örnek simülasyon programı hazırlanmıştır. Farklı yöntemler arasındaki ayırıcı özellik, kurulması düşünülen LAN yapısının karmaşıklık seviyesidir. Bu doğrultuda daha basit ve sade olan ve daha az miktarda gezici birimi destekleyecek LAN sistemleri için birinci yöntem; orta seviyeli LAN yapılan için ikinci yöntem; son olarak karmaşıklığı fazla olan ve genelde kampus çapındaki ağ sistemleri içinse üçüncü yöntem tasarlanmıştır. Bu tez çalışmasında önerilen sistemler sayesinde gezici birimlerin kendilerini ana ağlarına kayıt ettirme yükü ortadan kaldırılmış ve bir iletişim esnasında gezici birimin yer değiştirmesi durumunda tekrar iletişimin kurulabilmesi için yapılması gereken ek işlemler en aza indirildiğinden sistem genelinde iyi bir performans artışı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The networks consisting of mobile units are called as mobile networks. There have been a number of studies in this area. The first standart for the mobile networks is the IETF' s Mobile IP protocol. Since the performance drawbakcs with this protocol, a working group at Carneige Mellon University has produced some extensions, namely Route Optimizations. Comparing to the networks covering a very wide physical range like WANs and internet, when the small networks like LANs are being taken into account, these protocols and their working styles are quite slow and cumbersome, and result in low performance systems. Moreover, their cost is quite high. Therefore, in this study, it is aimed to produce new systems and protocols with high performance and low cost. So, at the end, three different systems have been designed. Furthermore, a new protocol called Mobile Host Service Protocol has been generated, and simulation programs for all three methods have been prepared. The main differences among the suggested methods come from the complexity level of the LAN systems in question. Hence, the first method is designed for the LAN systems which are more small, simple and support less mobile hosts; the second one is designed for the LAN systems whose complexity level is medium; and lastly the third method is designed for the networks which are most complex ones like campus wide networks. As suggested in this study, the need for the registration process of the mobile hosts has been disregarded and ifa mobile host starts moving while communicating, the extra processes to establish a new link and start the on-going sessions again have been minimized, and as a result, all of these have incresed general system performance to a higher level.