Ankara eğitim ve Araştırma Hastanesindeki Tıpta uzmanlık öğrencilerinin psikolojik sağlamlık ve iyi oluş halinin değerlendirilmesi
Evaluating the psychological resilience and well-being of medical specialty students at Ankara Training and research Hospital
- Tez No: 847320
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda, acil tıp ile dahili ve cerrahi tıp bilimlerinde görev yapan tıpta uzmanlık öğrencilerinin, branş farklılıkları ve sosyodemografik özelliklerine göre psikolojik sağlamlık ve iyi oluş halinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma prospektif, gözlemsel ve analitik tipte bir çalışmadır. Araştırmaya 01.08.2023-01.11.2023 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tıpta uzmanlık öğrencisi olarak görev yapan 215 katılımcı dahil edildi. Katılımcılara benzer çalışmalar incelenerek hazırlanan sosyodemografik veri formu, PERMA Ölçeği ve Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to assess the psychological resilience and well-being of medical specialty students specializing in emergency medicine, internal medicine and surgical medical sciences based on their specialty differences and sociodemographic characteristics. Material and Method: The study is a prospective, observational and analytical research. A total of 215 participants, serving as medical specialty students at Ankara Training and Research Hospital between August 1, 2023, and November 1, 2023, were included in the research. Sociodemographic data form, PERMA Scale and The Brief Resilience Scale developed by examining similar studies, were administered to the participants through face-to-face interviews.