Hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumlarının değerlendirilmesi ve bir Devlet hastanesi örneği
Evaluation of nurses' compliance with isolation precautions and a state hospital example
  1. Tez No: 847330
  2. Yazar: BURAK YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİROL TOPÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Araştırma hemşirelerin izolasyon önlemlerine uyumlarının belirlenmesi amacıyla kesitsel ve metodolojik olarak yapılmıştır. Araştırma İstanbul'da bulunan T.C. Sultanbeyli Devlet Hastanesi'nde Ocak 2023-Haziran 2023 tarihleri arasında yapılmıştır. Evrenini, hastanede çalışan 400 hemşirenin oluşturduğu çalışmanın örneklemini kriterlere uygun ve çalışmaya katılmayı kabul eden 293 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul onayı, kurum izni, ölçek kullanım izni ve çalışmaya katılmayı kabul eden hemşirelerden sözlü onamları alınmıştır. Araştırmada kullanılmak üzere literatür bilgileri doğrultusunda araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Veri Formu”ve Tayran ve Ulupınar tarafından 2011 yılında geliştirilen“İzolasyon Önlemlerine Uyum Ölçeği (İÖUÖ)”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS Windows 18.0 paket programında, uygun istatistiksel yöntemler kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmaya katılan hemşirelerin yaş ortalamaları 27,73±4,96, %72,4'ünün kadın, %58,4'ünün bekar, %91,5'inin lisans mezunu olduğu, %33,8'nin acil serviste çalıştığı, toplam çalışma süresinin ortalama 5,90±5,09 yıl ve kurumda toplam çalışma süresinin 4,55±3,51 yıl olduğu belirlenmiştir. Çalışmaya katılan hemşirelerin İÖUÖ toplam puan ortalaması 90 puan üzerinden 77,13±8,29 olarak belirlenmiştir. Hemşirelerin İÖUÖ toplam puanı ve alt boyutlarından aldıkları toplam puanlar ile yaş, medeni durum, çalışma pozisyonu, toplam çalışma süresi, kurumda toplam çalışma süresi ve çalışılan birim arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was conducted cross-sectionally and methodologically to determine the compliance of nurses with isolation measures. The research was carried out by T.R. in Istanbul. It was held at Sultanbeyli State Hospital between January 2023 and June 2023. The population of the study consisted of 400 nurses working in the hospital, and the sample consisted of 293 nurses who met the criteria and agreed to participate in the study. In order to conduct the research, ethics committee, institutional permission, scale use permission and verbal consent from the nurses were obtained. To be used in the research, the“Demographic Data Form”prepared by the researcher in line with the literature information and the“Isolation Precautions Compliance Scale (IPCS)”developed by Tayran and Ulupınar in 2011 were used. The data obtained from the research were evaluated using appropriate statistical methods in the SPSS Windows 18.0 package program. The average age of the nurses participating in the study was 27.73±4.96, 72.4% were female, 58.4% were single, 91.5% had a bachelor's degree, 33.8% worked in the emergency department, total It was determined that the average working time was 5.90±5.09 years and the total working time in the institution was 4.55±3.51 years. The average ISS total score of the nurses participating in the study was determined as 77.13±8.29 out of 90 points. There was no significant difference between the total scores received by the nurses from the IPCS total score and its sub-dimensions and their age, marital status, working position, total working time, total working time in the institution and the unit they worked in (p>0.05).