Doktor tanılı astıma veya tekrarlayan hışıltı atağı öyküsüne sahip çocuklarda dijital hışıltı dedektörü ile hışıltı tespiti ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of wheeze detection and effectiveness with a digital wheeze detector in children diagnosed with doctor-diagnosed asthma or a history of recurrent wheezing attacks
  1. Tez No: 847347
  2. Yazar: ABDULMELİK BUCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ARGA, DR. AYTAÇ GÖKTUĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Dijital teknolojiler özellikle hastaların ve ebeveynlerin evdeki tedavi yönetiminde karar almasını desteklemeye hizmet edebilir. Bu çalışmada doktor tanılı astımı veya en az üç kez hışıltı atağı geçirme öyküsüne sahip olan ve çocuk acil servise başvuran hastalarda atak şiddetine göre dijital hışıltı dedektörünün (“WheezeScan”) hışıltı varlığını tespit etmedeki etkinliğinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Altı aylık çalışma döneminde İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran beş yaş üstü doktor tanılı astımı veya beş yaş altı en az üç kez hışıltı atağı geçirme öyküsüne sahip 2 ay-18 yaş arası çocuklar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu hastaların iki çocuk hekimi tarafından kör olarak fizik muayeneleri yapılmış, hastalardaki hışıltı varlığı“var/yok”olarak belirlenmiş ve solunum sıkıntısı/atak şiddeti oksijen düzeyi ve fizik muayene bulgularına göre PRAM (Pediatric Respiratory Assessment Score) skoru ile hafif, orta veya ağır olarak sınıflandırılmıştır. Hemen sonra bir çocuk hekimi tarafından diğer iki hekime kör olarak hışıltı dedektörü (“WheezeScan”) ile sağ ikinci interkostal aralık göğüs ön yüzünden ölçüm yapılmıştır. Ortalama yaşları 66,3 ± 56,2 ay olan 61,8%'i erkek, %53,2'si doktor tanılı astımlı toplam 607 çocuk çalışmaya dahil edildi. Kör olarak fizik muayene yapan iki hekimin hışıltıyı tespitinde çok iyi düzeyde uyum mevcuttu (κ=1, p< 0,01) ve değerlendirme sonucunda 487 (%80,2) çocukta hışıltı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Digital technologies can support the decision-making of patients and parents in managing treatment at home, especially in cases of doctor-diagnosed asthma or children with a history of at least three wheezing attacks who present to the pediatric emergency department. The aim of the study is to evaluate the effectiveness of a digital wheeze detector (“WheezeScan”) in detecting wheezing in children presenting to the emergency department with asthma diagnosed by a doctor or a history of at least three wheezing attacks, based on the severity of the attack. During the six-month study period, children aged 2 months to 18 years, with doctor-diagnosed asthma or a history of at least three wheezing attacks and presenting to the Istanbul Medeniyet University Göztepe Prof. Dr. Süleyman Yalçın City Hospital Pediatric Emergency Department, were included in the study. Physical examinations were conducted blindly by two pediatricians, and the presence of wheezing in patients was determined as“present/absent.”The severity of respiratory distress/attack was classified as mild, moderate, or severe based on the PRAM (Pediatric Respiratory Assessment Score), considering oxygen levels and physical examination findings. Subsequently, a wheeze detector (“WheezeScan”) measurement was performed blindly by another pediatrician over the second intercostal space on the anterior chest. A total of 607 children were included in the study, with an average age of 66.3 ± 56.2 months, of which 61.8% were male, and 53.2% were doctor-diagnosed asthmatic. The blind physical examinations by two physicians showed a high level of agreement in detecting wheezing (κ=1, p< 0.01), and wheezing was detected in 487 (80.2%) children. In cases where wheezing was detected, digital wheeze detection confirmed wheezing in 97.9%, while in cases where wheezing was not detected, 99.2% had no wheezing.